Je lepší omezit počítače a moderní technologie, jinak vás může dostihnout řada problémů

startup
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Říká se, že internet a s ním i počítač je metla lidstva, avšak bez počítače a samozřejmě internetu se v dnešní době člověk těžko obejde. Nicméně se nemá nic přehánět. Nejenom počítače, ale i veškerá taková ta elektronika, která je spíše zábavnějšího charakteru, může způsobit tzv. digitální únavu. Jestliže člověk tráví denně u těchto v uvozovkách strojů neboli moderních technologií více než dvě hodiny, tak to bohužel negativně ovlivní lidský zrak, a co si budeme nalhávat, to není dobré, protože oči potřebuje každý z nás. Sice není digitální únava zrovna nějak moc vážný problém, avšak se považuje za civilizační chorobu 21. století. Elektronika není hlavní viník, tím jsou spíše lidé.

Co všechno způsobuje digitální únavu

V podstatě jde o to, že spoustu času se tráví kromě počítačů, také u tabletů, chytrých telefonů a tak podobně. Ti, kdo pracují v kanceláři, tak by doma už neměli moc sledovat počítač, nicméně tohle vůbec neplatí. Lidé sledují na počítačích filmy, pouštějí si hudbu a všeobecně různorodá videa a mnoho dalšího.

Je dokázané, že lidé, kterým je méně než 35 let, stráví na počítači denně více než devět hodin. Lékaři tak trochu bijí na poplach. Jedná se o tzv. akomodaci oka neboli zaostřování na blízko. Lékaři uvádějí, že čím blíže je text k oku, tím je zaostřování náročnější.

Problémy očí

Mobily, které máme vlastně v ruce nepřetržitě, jsou k oku blíže zhruba ještě o patnáct až dvacet centimetrů než psaný text. Kromě problémů s moderními vymoženostmi, které způsobují potíže s očima, však tu je ještě další věc – suchý vzduch. Ten má za následek vysychání očí.

Tento problém se objeví i v případě, kdy člověk upřeně zírá na monitor bez mrkání. Navíc všechno zhoršuje i puštěná klimatizace. Oči ocení, když si uděláme přestávky minimálně na půl hodiny. Takové přerušení uleví i krku a zádům, tedy pokud se člověk prochází. Když už to jinak nejde, tak přijdou na řadu oční kapky.

Je lepší zvolnit a nechat počítač i sebe odpočinout

Pokud potíže se zrakem přetrvávají déle, tak je vhodné zajít za lékařem, který zjistí, jestli náhodou netrpíme i nějakou tou oční vadou. Bohužel doba je taková, že lidé prostě počítače milují, co si budeme nalhávat.

Potřebují je tedy jednak k pracovnímu procesu, ale prostě už si zvykli i doma. Argumentují tím, že v televizi nic není, tak raději budou sledovat video na internetu.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz