Jaké doklady předložit u svatby s cizincem

wedding
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Svatba je bezesporu pro většinu lidí jejich nejkrásnějším dnem v životě. V dřívějších dobách však nebylo příliš časté, uzavírat sňatek s cizincem. Nejčastěji je to se Slovákem, ovšem je Češi neberou jako cizince, nicméně zahraničí to je.

Všeobecně když chce člověk dělat svatbu s partnerem, který je jiné národnosti, je třeba mít k tomu i doklady. Je nutné předložit z obou stran papíry, kterých je mnoho, například rodný list, doklad o státním občanství, v případě, že to není první manželství, tak doklad o rozvodu, případně úmrtní list manžela či manželky, tam je to stejné, dál se to však už liší.

Jaké doklady je třeba na svatbu vlastně předložit

Občan ČR předloží už jen výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu a výpis z evidence obyvatel o osobním stavu.Cizinec musí předložit ještě tyto náležitosti – doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství, jenž nesmí být starý více než 6 měsíců, potvrzení o osobním stavu a pobytu, potvrzení, že bude manželství v domovském státě cizince uznáno za platné a doklad, kterým dokáže svou totožnost.

Jak je vidět, je toho více než dost. Manželství s cizincem nese i svá úskalí. Bohužel jsou známé případy ty nejhorší možné. Stane se, že se manželství s cizincem nevydaří.

Svatba a možné problémy nejen s doklady

A pak mohou nastat problémy, když jsou z tohoto vztahu děti. Svatba s cizincem je vždycky riziko. Dotyčný nemusí psychicky unést, že by měly zůstat v ČR, ale unese je například do své domoviny či někam jinam do zahraničí. Pak jsou vynaloženy velké problémy, aby se dítě dostalo zpět do ČR, kde většinou pobývá jejich matka. Jak je známo, únosci jsou většinou muži.

Také mohou nastat problémy fyzického rázu, což je týrání partnera. Většinou týrá cizinec, jelikož si česká žena vezme muže cizince a tak to nějak tím pádem probíhá, když je to ten nejhorší případ. Na druhé straně se ale stane, že manželství je spokojeno mnoho let.

Co dodat, než začnete shánět potřebné doklady na svatbu

Každý by si měl rozmyslet, koho si bere. Velmi mnoho případů s negativní zkušeností pochází hlavně, co se týká arabských států. Z 99 % se stane, že žena, jenž si vezme muže muslimské víry, nakonec skončí v slzách zpátky v České republice a může být ráda, že to tak dopadne.

Je dobré si budoucího partnera velmi dobře tzv. proklepnout, než přijdou vdavky. Z druhé strany, to vše se může stát, i když si žena vyvolí muže stejné národnosti.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz