Mandlové kameny způsobují zápach z úst. Jak se jich zbavit?

mandlove kameny
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

Všichni známe někoho, jemuž se line nepříjěmný zápach z úst. Mohou za to pravděpodobně mandlové kameny. Mnoho lidi neví, jak se jich zbavit. Přitom je to vcelku jednoduché.

Když jste prověřili všechny možnosti vzniku zápachu jako jsou zkažený zub, zanícené dásně, bakterie v krku či špatné trávení a nic z toho není váš problém, víme jaká je příčina. Mohou za to mandlové kameny.

Páchnoucí mandlové kameny

Mandle jsou malé žlázky, které se  nacházejí se po stranách zadní části dutiny ústní, tam kde již začíná hrdlo. Mají je ovšem pouze děti, v dospělosti zanikají a zůstávají po nich jen malé dutinky. A v těchto dutinkách mohou vznikat takzvané mandlové kameny. Často nejsou ani vidět, protože jsou v nich dobře schované. Jak se jich tedy zbavit?

S trochou zručnosti je lze bez jakýchkoli komplikací odstranit například pomocí vatové tyčinky.

text

Když se vám kamínky podaří vyjmout, můžete jeden z nich rozdrtit v prstech a ucítíte, jak nechutný zápach dechu vám způsobovaly.

Nejlepší lék je prevence

Čistěte si zuby, používejte zubní nit a dvakrát za rok zajděte k zubaři na preventivní prohlídku.

Pokud už je u vás na prevenci pozdě, nezoufejte. Vytváření mandlových kamenů můžete várazně omezit rovněž změnou jídelníčku. Konkrétně omezením následujících potravin:

  • Mléčné produkty
  • Alkohol
  • Lepek
  • Kořeněná jídla

Všechny tyto potraviny vyvolávají nadměrnou tvorbu hlenu, která může vést k tvorbě mandlových kamenů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz