Proč si vybrat srubový, či dřevěný dům

srubovy dum
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

Mentalita, tradice, kořeny – existuje mnoho termínů, které vysvětlují, proč srub neztrácí svou popularitu a je tak běžný ve „venkovské“ krajině. Ale kromě zvláštní krásy má dřevěný dům další důležitou výhodu – čistotu životního prostředí a jedinečné mikroklima. Tyto výhody a mnoho dalších jsou spojeny s moderní verzí srubových domů.

Sruby a technologie

Moderní dřevozpracující technologie výrazně zjednodušily proces výstavby domů. Tradiční ručně opracovaná kláda byla nahrazena technologičtějším nosníkem, díky kterému můžete rychle a přesně postavit teplý dřevěný dům s dokonale rovnými stěnami. Je velmi důležité dodržovat konstrukční technologii dřevěného domu, a poté bude konstrukce bezpečná, pohodlná pro život a bude trvat mnoho let.

Soulad s technologií při samotné realizaci srubu je klíčem k jeho trvanlivosti a síle. Nesmíme zapomenout i na to, že dřevostavba po své realizaci se ještě smršťuje. Smršťování dřevěného domu je přirozený a předvídatelný jev spojený s procesy sušení a deformace dřeva. K nejaktivnějšímu procesu smršťování dochází v prvním roce po výstavbě srubu. Intenzita procesu se pak dále snižuje.

Dokonalý materiál

Dřevo je přírodní materiál, takže při stavbě domu je třeba vzít v úvahu jeho přirozené vlastnosti. Mezi ně patří hygroskopičnost. To je schopnost dřeva dodávat vlhkost okolnímu prostředí a absorbovat ho z vlhkého vzduchu. Ve srubu je tak vhodné klima pro alergiky nebo astmatiky, v zimě je zde příjemné teplo a v létě zase chladnější vzduch. Dřevo samo o sobě dokáže tedy doslova dýchat, ale je to také podmíněno velmi častým větráním. Navíc můžeme říci, že dřevo je vlastně ekologický materiál, má dokonalou strukturu a nádherně voní.

Jaké dřeviny jsou vhodné pro stavbu srubu

Kvalita dřevin pro zpracování kulatin na výstavbu srubových domů do značné míry závisí na přirozené a klimatické zóně růstu stromů. Mezi nejčastěji používané dřeviny patří borovice, smrk, modřín a cedr.

Borovice má bílé dřevo a je téměř bezsuková, je také velmi odolná vůči rozkladu.

Smrk je nejběžnějším stavebním materiálem pro realizaci srubů, ale není tak odolný jako borovice a to ve fyzikálních a mechanických parametrech. Modřín patří mezi zdravé jehličnaté dřeviny, má vysokou pevnost a tvrdost dřeva. Vzhledem k těmto vlastnostem je vhodné vyrobit spodní vrstvu srubu, které také značí, že je modřínové dřevo velmi odolné proti vlhkosti.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz