Vaření a smaltované nádobí: Proč byste si ho měli pořídit

smaltove nadobi
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Vaření je pro někoho jen povinností. Pro jiného koníčkem, kterému se rád věnuje každý den. Aby se mu výsledek vždy podařil, měl by mít smaltované nádobí. Proč právě toto a v čem tkví ta výhoda smaltovaného nádobí oproti jiným druhům nádobí? To si povíme v dnešním článku.

V čem v kuchyni vařit?

Základem příprava pokrmů je zdravotní nezávadnost nádobí, s nímž se v kuchyni pracuje. Oproti minulosti mají současné kuchařinky na výběr celou řadu různých druhů hrnců a rendlíků – skleněné, nerezové, teflonové nebo smaltované.

My se budeme podrobněji zabývat právě nádobím ze smaltu, které patří už od poloviny 19. století k tradiční výbavě kuchyně. Původně se smaltovaly jen nádoby na vodu, pekáče, později pak i nádobí na vaření.

Co je to vlastně smalt?

Pod smaltem je třeba si představit povrchovou úpravu kovů, které jsou opatřeny křemičitou taveninou příbuznou sklu a porcelánu.

Smalt vytváří hladký a lesklý povrch, a přestože je křehký, vyznačuje se dlouhou životností – až stovky let.

Ze smaltu se třeba vyrábějí i cedule pro označení domů nebo ulic. V dnešní době se může zdát, že vlivem příchodu nových materiálů už smaltovanému nádobí odzvonilo.

Ale to se stále prodává, protože je o něho zájem. Je to pochopitelné. Smalt se totiž vyznačuje vlastnostmi, které každý kuchař ocení.

Výhody smaltovaného nádobí

Smalt je jako materiál odolný a cenově dostupný. Při výrobě smaltovaného nádobí může být použit zajímavý design na rozdíl od fádního nerezového nádobí. Hodí se proto třeba i do rustikálně laděné kuchyně

Další výhodou smaltovaného nádobí je, že má nízkou hmotnost a dobře vede teplo. Je možné ho použít pro plynové, elektrické i indukční sporáky.

Jak se smaltovaným nádobím zacházet?

Pokud se vám podaří při vaření připálit pokrm, nalijte na připáleninu vodu a nechte ji odmočit. Drhnutí ostrým kartáčem nebo drátěnkou by mohlo smalt poškodit.

Smaltu nesvědčí extrémní teplota. Je možné ho sice dát i do trouby, ale jen maximálně do 175 °C. Nesnáší ani rychlé střídání teplot.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz