Co se starými bramborami? Využijte je jako skvělé hnojivo

staré brambory
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Nevíte, co se starými bramborami? Likvidace starých brambor není tak úplně jednoduchá věc, jak by se mohlo zdát. V žádném případě ale brambory nevyhazujte jen tak do kompostu, jinak se jich už nikdy nezbavíte.

Proč neházet jen tak staré brambory do kompostu

Staré brambory do kompostu dát můžete, ale až po jejich správné úpravě. V případě, že vyhodíte své staré brambory do kompostu jen tak, tak se vám tam zakoření a začnou v další sezoně růst.

Brambory potom budou postupně prorůstat skrz kompost a budete se jich zbavovat opravdu jen velmi těžko. Dost možná se jich zde už nikdy nezbavíte.

Ani nakrájení brambory na malé kousky nepomůže. Pokud totiž necháte i kousek brambory v kompostu, tak se nakrojená strana zatáhne a ze strany, kde bude ještě pořád neporušená slupka, začne klíčit nová rostlina brambory.

Jak naložit správně se starými bramborami?

Správně zlikvidovat brambory můžete pomocí drtiče na ovoce nebo kvalitního šroťáku, který brambory totálně rozemele. Bezpečně můžete vyhodit brambory na kompost, pokud je máte ve stavu kaše. Potom už nehrozí žádné nové naklíčení.

Rozemleté brambory na kaši můžete vyhodit na kompost nebo rovnou vyklopit na pole a zaorat. Namleté staré brambory jsou výborným hnojivem pro přípravu půdy na další sezonu. Po vyklopení rozemletých brambor na pole je potřeba je zaorat co nejdříve.

Stejně můžete postupovat i u ostatní zeleniny

Vždy, když budete potřebovat i jinou třeba nedozrálou zeleninu zlikvidovat, tak je vždy lepší ji takto rozemlít, protože její rozkládání je potom o mnoho rychlejší a navíc ušetříte opravdu velkou spoustu místa ve svém kompostéru.

Pokud máte kvalitní stroj na šrotování, tak se nebojte do něj strčit i velké klasy kukuřice, kde zmenšíte objem klidně až o 90 % původního objemu.

Díky kvalitnímu šrotování můžete mít svůj kompost rychleji připravený ke hnojení na další rok a nebudete tak muset čekat, než se o rozklad postará příroda.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz