Jak vyčistit teflonovou pánev i bez jaru: Pomůže jednoduchý trik

myti panve
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pořídit si do kuchyně teflonovou pánev opravdu není vůbec špatný nápad, protože poskytuje nejen možnost jednoduché přípravy jídla, ale také jejího čištění. Na kvalitní teflonovou pánev nemusíte přidávat příliš mnoho tuku, takže dokážete smažit jen na slabé vrstvě a díky tomu i zdravě.

Teflonová pánev si však žádá své speciální zacházení a opatrnost. Odměnou jsou dokonalé akumulační vlastnosti teflonu a rovnoměrné roznášení tepla na pánvičce, kdy se vám budou potraviny vařit na celé ploše stejně, a to je například při smažení opravdu důležité.

Čištění teflonové pánve

Pokud máte teflonovou pánev neponičenou, tak by nemělo docházet k žádnému připalování jídla. To znamená, že by po dokončení vaření mělo stačit pánev vytřít pouze pomocí savého ubrousku. Ubrouskem setřete veškerou mastnotu a pánev by měla být dokonale čistá.

I tak by to však chtělo alespoň jednou za čas umýt pánev důkladněji.

Může teflonová pánev do myčky?

Jestli si lámete hlavu s myčkou nádobí, tak i tam můžete pánvičku klidně umývat. Základem je uložení pánve do myčky tak, aby se její povrch nedostal do kontaktu s žádným jiným předmětem a nedošlo tak k poškrábání povrchu pánve.

Důkladné čištění i bez použití jaru

Pro tento druh nádobí je vůbec nejlepší nepoužívat agresivní saponáty na mytí nádobí, které postupem času narušují jejich povrch, díky čemu poté může docházet k připalování potravin.

Trik s hrubozrnnou kuchyňskou solí

K důkladnému čištění teflonové pánve můžete poté použít jednoduchý trik s hrubozrnnou kuchyňskou solí.

Sůl nasypete na teflonovou pánev a necháte ji rozehřát na plotně nebo v troubě. Díky vrstvě soli dojde k rozpuštění všech nečistot. Pak už stačí pouze pánvičku pořádně umýt pod tekoucí vodou.

Kdy je čas na pořízení nové pánvičky?

Pokud se budete k pánvičce chovat opatrně, tak můžete výrazně zvýšit její životnost. Používejte tedy při míchání nebo obracení pokrmů jen dřevěné nádobí a vyvarujte se styku s noži.

Jakmile uvidíte, že se k pánvičce začne na některých místech připalovat jídlo, tak začíná nazrávat čas pro její výměnu, protože v takovém případě již přestává plnit svou funkci.

Nesnažte se povrch teflonové pánve ani nijak opravovat, protože vařit na poškozeném teflonovém povrchu je nevhodné.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz