Úpal a úžeh: Umíte je od sebe rozeznat a správně léčit?

úpal a úžeh
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Určitě je dobré znát, jak úpal a úžeh léčit, ještě předtím, než na pobyt na slunci vůbec vyrazíte. Jaký je rozdíl mezi nimi?

Slunce nabíjí člověka energií, zároveň ji však umí i ubrat. Stačí se vystavit slunečním paprskům trochu déle, než je zdravé, a objeví se nepříjemný úžeh nebo úpal. Mají podobné příznaky a lidé si je často pletou. Určitě je dobré znát, jak úpal a úžeh léčit, ještě předtím, než na pobyt na slunci vůbec vyrazíte. Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem?

Na vině je přílišné horko

Nemusíte jezdit ani nikam na jih k moři, abyste úpal dostali i v našich zeměpisných šířkách. Za úpalem stojí vysoké teploty, jimiž je vystavený lidský organismus. Pak stačí nedokonalý pitný režim, aby selhala termoregulace a ochlazování potem. Když tělu chybí tekutina, nemůže ani pot produkovat v potřebném množství. V takové chvíli přichází úpal. Projevuje se nevolností, pocity na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem, křečemi, tělesnou malátností a zvýšenou teplotou, která někdy může překročit i čtyřicítku.

Za úžeh mohou ostré sluneční paprsky

Celodenní pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy si říká o úžeh. Obvykle se při něm vyskytuje velká únava, spálená kůže na nechráněných místech těla včetně hlavy. V tomto případě dochází k tomu, že si přehřejete mozek. Příznaky se však na rozdíl od úpalu mohou dostavit se zpožděním. Znamená to, že přijdete domů, ale špatně vám bude až v noci.

Jaká je první pomoc, když má člověk úpal a úžeh?

Má-li člověk úpal, je nutné ho přemístit do chladné místnosti, nikoliv však klimatizované. Pomoci může i studená sprcha či umyvadlo se studenou vodou, v němž si bude nemocný namáčet nohy. Dobrý je i mokrý ručník, který se přiloží na čelo. Dále je třeba doplnit tekutiny – nejlépe vlažným nápojem s minerály – iontové nápoje, minerálky, slazený černý čaj. Ideální je rehydratační roztok. Příliš studené nápoje vhodné nejsou, pít je třeba po malých doušcích a ne naráz. Když má však člověk s úpalem vysoké horečky přes čtyřicet stupňů Celsia, na místě je dopravit ho co nejdříve k lékaři. Úžeh se ošetřuje podobně jako úpal, navíc tu je ale spálená kůže, kterou je třeba  ošetřit přípravky s kyselinou pantothenovou, která ji zklidní.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz