Příznaky rakoviny tlustého střeva je možné rozpoznat včas a ihned je začít řešit. Pokud se pravidelně staráte o svoje zdraví, tak si dávejte na příznaky rakoviny tlustého střeva, které si za chvíli popíšeme, pozor. V případě podezření či jakýchkoliv pochybností rychle navštivte svého obvodního lékaře, který vám poradí, jak tento problém co nejrychleji řešit.
Jak vzniká rakovina tlustého střeva?
Nejčastěji stojí za rakovinou tlustého střeva tvoření polypů, které jsou drobnými výrůstky sliznice tlustého střeva. Většinou se jedná o nenádorové polypy, které ale v průběhu let mohou vést ke vzniku rakoviny.
U tohoto typu rakovinu je velmi důležitá prevence. Rakovině tlustého střeva totiž můžete předcházet zdravou stravou a zdravým životním stylem.
Příznaky rakoviny tlustého střeva
Skoro všechny hlavní příznaky rakoviny tlustého střeva dokážete odhalit sami doma. Jen je potřeba se na ně soustředit a případné varovné signály rozhodně nepřehlížet.
Nejčastějším příznakem může být častá změna stolice a změna její pravidelnosti. Častý a dlouho trvající průjem nebo zácpa může rovněž značit problémy s tlustým střevem.
Nejznámějším příznakem je krev ve stolici, která může být světlé nebo tmavé barvy. Proto je potřeba se vždy občas raději podívat, obzvlášť pokud máte nějaké pochybnosti.
Další příznaky mohou být méně nápadné
Mezi další příznak rakoviny tlustého střeva patří odcházení stolice v úzkém proužku. Můžete mít také časté zažívací potíže, jako je nadměrné nadýmání, pocit plynatosti nebo křeče. Může vás také bolet odchod větrů.
Pocit nedostatečného vyprázdnění střev může být také problémem tlustého střeva. Mezi další problémy může patřit i rychlá neúmyslná ztráta vaší hmotnosti nebo častá unavenost.
Jaká je prognóza?
Pozitivní zprávou na konec je, že medicína v dnešní době je ohledně léčby rakoviny tlustého střeva již opravdu daleko. Nejdůležitější je na příznaky přijít včas a hlavně včas přijít k doktorovi a začít s léčbou. Při včasné léčbě má pacient 82% šanci, že přežije pět let.
Na tento typ onemocnění si můžete nechat pravidelně dělat vyšetření u svého praktického lékaře. Proto se opravdu nevyplácí tyto příznaky podceňovat a onemocnění nechat zajít zbytečně daleko. Pokud máte sebemenší pochybnosti, tak se neváhejte objednat na vyšetření.