Jak využít prázdné pet lahve: Vyzkoušejte triky do domácnosti či zahrady

prazdne pet lahve
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Prázdné pet lahve se hromadí snad v každé domácnosti. Pokud je chcete smysluplně využít před tím, než je vyhodíte do tříděného odpadu, tak můžete vyzkoušet několik jednoduchých triků a nápadů. Sluší se připomenout, že pokud pet lahve nevyužijete, tak je vždy vyhazujte do tříděného odpadu řádně sešlápnuté.

Pet lahve na výrobu plašícího zařízení na ptáky

Pet lahve můžete využít pro výrobu moderního strašáka na ptáky, kteří likvidují vaší úrodu na zahrádce.

Postup je opravdu jednoduchý. Nachystáte si jednu celou pet lahev. Potom si z dalších 4 lahví odříznete dno, které bude mít vrchní okraj 5 až 10 cm. Tato odříznutá dna nalepíte okolo v jednom směru na první pet lahev a strašák bude téměř kompletní.

pet lahev strasak
strašak z pet lahve

Teď už stačí jenom sehnat delší dřevěnou či ocelovou tyč, kterou zatlučete do země.

strasak z pet lahvi
strašak z pet lahví

Na zatlučenou tyč nasadíte váš výrobek, který se bude díky větru pohybovat dokola na tyči a bude vydávat pro ptáky strašidelný zvuk.

Použijte plastové lahve jako květináče

Jestliže jste zapáleným zahradníkem, tak si jistě doma pěstujete například papriky nebo rajčata před tím, než je vysadíte do venkovního záhonku. Právě spodní části plastových lahví mohou ideálně sloužit jako provizorní květináče.

kvetinac z pet lahve
květináč z pet lahve

U láhve uříznete spodní kraj, který na několika místech propíchnete, a to kvůli spodnímu sání vody. Květináč si můžete udělat libovolně vysoký.

Jaké další využití mají pet lahve?

Plastové lahve od nápojů můžete využít dokonce i jako provizorní zahradní postřikovač, kdy na konec lahve připevníte zahradní hadici a lahev položenu na bok ve vrchní straně proděravíte na několika místech hřebíkem. Díky tlaku ze zahradní hadice docílíte skvěle efektu zahradního postřikovače.

Plastové lahve můžete využít i k zazimování bazénu, kdy na zimu naházíte několik plastových lahví na hladinu vody bazénu. Lahve potom zabrání totálnímu zamrznutí hladiny vody, a tím ochrání bazén před prasknutím.

A určitě i vás samotné napadne spousta dalších možností, jak využít použité pet lahve před tím, než je vyhodíte do tříděného odpadu. Snad jsme vás alespoň trochu inspirovali v tom, že pet lahve není třeba vždy hned vyhazovat

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz