Nedostatek vitamínu D nepoznáte hned: Příznaky a projevy proto sledujte pravidelně

vitamin d
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Nedostatek vitamínu D nemusíte poznat na svém těle hned, a proto je velice důležité jeho hladinu doplňovat co nejvíce, hlavně když si všimnete některého z příznaků jeho nedostatku. Tělo dokáže z běžné potravy přijmout zhruba 10 % vitamínu D z celkového množství, které potřebuje. Zbývajících 90 % musí tělo načerpat ze slunečních paprsků. Pokud pocítíte, že máte tohoto vitamínu málo, tak je nejlepší ho rychle doplnit.

Nedostatek vitamínu D – příznaky a projevy

Nedostatek vitamínu D může vyvolávat několik obtíží, mezi které patří například únavové zlomeniny. Vitamín D je v těle velmi důležitý při vstřebávání fosforu a vápníku. Ty jsou velice důležité pro správnou vitalitu kostí. Nedostatek vitamínu D potom tak může často vyvolávat únavové zlomeniny.

Vitamín D a jeho nedostatek může způsobit i vysoký krevní tlak. Tento fakt si možná někdo neuvědomuje, ale vysoký tlak je většinou příčinou nedostatku potřebných živin pro tělo, mezi které patří i vitamín D.

Vitamín D ovšem také výrazně posiluje obranyschopnost organismu a zlepšuje imunitu. Jeho nedostatek tak může vést ke snížení celkové imunity člověka.

Změny nálad kvůli nedostatku vitamínu D

Nejen zdravotní problémy může vyvolávat nedostatek vitamínu D. Mezi další problémy, které jsou s tímto vitamínem spojeny, řadíme smutek, který je úzce spojený s nízkou hladinou tohoto vitamínu, kdy tělo prodělává časté změny nálad.

Změny nálad a nedostatek serotoninu v mozku díky nedostatku tohoto vitamínu může vyvolávat i u jinak zdravého jedince mrzutost.

Pozor si dávejte i na méně nápadné obtíže

Mezi další projevy nedostatku vitamínu D patří také častá nespavost, která je způsobená nadměrným stresem, který je vyvoláván nedostatkem vitamínu D.

Stejně tak může tělo na nedostatek tohoto vitamínu reagovat přecitlivělostí, protože bude mnohem více vnímat okolní hmatové vjemy.

Nedostatek tohoto vitamínu může způsobovat i sníženou vytrvalost nebo svalovou slabost. Oba tyto faktory můžete porovnávat při běžné zátěži, kterou provozujete pravidelně. Pokud se například najednou začnete hodně zadýchávat do schodů a předtím to bylo v pohodě, tak je na čase začít hledat, jak doplnit vitamín D.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz