Jak doplnit vitamín D, který podporuje imunitu a pomůže i v boji proti koronaviru

Jak v zimě doplnit vitamín D
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

S odchodem léta a slunečních dnů lidé přemýšlejí, jak doplnit vitamín D. Ten plní v lidském organismu velmi podstatnou funkci, kdy mimo jiné podporuje imunitu. Pomocí jakých potravin je možné tento vitamín získat?

Nedostatek vitamínu D

Některé studie uvádějí, že během zimních měsíců trpí nedostatkem vitamínu D až celá polovina populace. Platí to zejména pro ty, kteří žijí v severních zeměpisných šířkách.

Je to dáno zejména tím, že podstatná část vitamínu D se tvoří působením paprsků slunce na lidskou pokožku. Pokud chybí slunce, chybí také vitamín D.

Na množství již vytvořeného vitamínu mají vliv ochranné krémy, koupel v horké vodě, zahalování oblečením i znečištění ovzduší. Všechny tyto faktory hladinu déčka snižují.

Jak působí vitamín D v lidském organismu?

Význam vitamínu D je zejména při regulaci hladiny vápníku a fosforu v krvi, což má vliv na stavbu kostí. I proto se nedostatek tohoto vitamínu může projevovat křivicí nebo chřadnutím kostí.

Vitamín D ovšem také významně posiluje organismus a zlepšuje jeho imunitu. Je vhodné ho doplňovat hlavně v období respiračních onemocnění, chřipky či během aktuální epidemie koronaviru.

Vitamín D podporuje plodnost a zlepšuje paměť. Je důležitý pro správné fungování srdečního svalu, slinivky, prostaty, mozku nebo jater. V těle se podílí na mnoha fyziologických procesech. Jeho přítomnost v organismu je tedy nezbytná.

Které potraviny obsahují vitamín D?

Jak tedy doplnit i v zimě vitamín D přirozenou formou? Výborným zdrojem vitamínu D jsou například i na slunci sušené houby. Pokud chcete mít dostatek vitamínu D, pak konzumujte tučné mořské i sladkovodní ryby, tresčí játra, vejce, mléko a mléčné výrobky, hovězí i kuřecí maso.

Další možností jsou potravinové doplňky z lékárny – například rybí tuk. U nich je však třeba mít na pozoru, abychom se vitamínem pro změnu nepředávkovali. Příznakem předávkování může být poté nevolnost, zvracení, zácpa, slabost, hubnutí nebo nechutenství.

Opalováním na slunci se vitamínem D předávkovat nelze, maximálně si spálíte kůži. Přitom platí, že ranní a večerní opalování nemají pro zisk vitamínu D příliš velký význam.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz