Jak správně prát prádlo: Třiďte ho a používejte vhodný prací prostředek

jak spravne prat pradlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Kdo by to byl řekl, že i praní prádla je hotová věda. Jak správně prát prádlo, aby bylo opravdu čisté a zbavené nežádoucích bakterií a špíny? Základem je prádlo správně vytřídit a použít vhodný prací prostředek, na což se důkladně podíváme v tomto článku.

Správné třídění prádla je důležité

Dávno je pryč doba, kdy praní zabralo ženě celý den. Dnes tuto práci vykonává automatická pračka. Na nás je poté zejména prádlo vytřídit a nastavit vhodný program. Základem praní je v současné době čtení etiket na oblečení. Na nich je uvedená teplota, která je k praní vhodná.

Z etikety se dále dozvíte o tom, jak prádlo sušit, bělit či žehlit. Jsou to podstatné informace, protože díky nim prodloužit celkovou životnost oděvu, kdy se vyhnete nepříjemnému zabarvení oděvu, vyblednutím barev nebo změnám tvaru.

Před praním si musíme prádlo vytřídit na světlé, barevné a tmavé a každé prát samostatně. Zvlášť bychom poté měli prát:

  • ručníky, utěrky, osušky, ložní prádlo
  • oděv z džínoviny
  • sportovní oblečení
  • jemné spodní prádlo
  • vlněné oblečení.

Na každý tento typ oděvu obvykle mají pračky speciální programy. Ještě před tím, než dáme oděv do pračky, musíme vyprázdnit všechny kapsy a vytáhnout z nich zapomenuté kapesníky, papírky, mince a další věci, které by mohly pračku poškodit a prádlo zašpinit. Důležité je také zapnout zipy a zejména džíny prát po rubové straně.

Prostudujte si i nejčastější chyby, které vznikají při praní prádla.

Prací prášek nebo gel?

V současné době si nevystačíme jen s jedním pracím prostředkem. Například prášek určený pro praní bílého prádla obsahuje bělící a rozjasňující látky, které by mohly tmavé oblečení poškodit tak, že by změnilo svoji barvu. Proto je nutné tmavé prádlo prát v pracím prostředku, jež obsahuje látky, které naopak barvy chrání před vyblednutím.

Pro praní svetrů je zase vhodnější použít gely, které jsou šetrnější. A vlněné pulovry je třeba prát v pracím prostředku určeném pro praní vlněných oděvů.

Dávkování pracího prášku nebo gelu se odvíjí i od tvrdosti vody a množství prádla. Obvykle se na jedno praní dává asi 100 ml pracího prášku nebo jedna odměrka gelu.

Vhodné je použít i aviváž, která prádlo zjemní a provoní. Ta se přidává do posledního máchání. Není ji však vhodné používat při praní sportovního a funkčního oblečení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz