Jak umýt fasádu domu: Čistá fasáda snadno a rychle

fasáda domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Fasádu domu by si měl každý udržovat v čistotě. Je to přece jenom vizitka každého majitele domu, protože každý kdo k vám přijde, vždy prvně uvidí, jak vypadá dům z venku. Udržovat fasádu v čistotě není vůbec nic složitého. A to ani v případě, že máte hrubou fasádu domu.

Pokud budete vybírat novou fasádu, rozhodně je nejlepší volbou silikonová fasáda, která se udržuje nejjednodušeji, a také si drží dlouhou dobu svoji zářivou barvu, jakou měla na začátku své životnosti.

Mechanické čistění fasády

Mechanicky můžete každou fasádu čistit pomocí kartáče, který budete namáčet ve vodě se saponátem. Takto se dá vyčistit menší plocha fasády. Pokud máte větší dům, tak bude rozhodně lepší fasádu domu vyčistit pomocí přístroje.

Ideální mechanizace pro čištění fasády domu je vysokotlaký čistič, kde mnohdy k dokonalému výsledku postačí obyčejná voda. Můžete tak tímto způsobem vyčistit svoji fasádu úplně bez použití chemie.

Při čištění fasády vysokotlakým čističem si však dávejte pozor na vzdálenost mezi rotační tryskou a fasádou. Některé čističe mají už moc velký tlak, který by nemusela fasáda vydržet, a tak by se mohla v krajním případě začít odloupávat.

Chemické čištění fasády

Chemické čištění fasády je velice jednoduché. Postačí obyčejná dezinfekce s obsahem chlornanu sodného, kterou si rozmícháte v poměru 1:5 s vodou.

Tento roztok si smícháte do zahradního postřikovače, kterým potom budete roztok nanášet na fasádu domu. Roztok budete na fasádu nanášet přímo bez žádného předešlého čištění. Kolem oken a dveří bude lepší roztok nanášet pomocí štětečku, aby nedošlo ke kontaktu tohoto roztoku s rámem oken nebo dveří.

Po 15 minutách nanesení roztoku na povrch fasády domu si vezmete hadici, pomocí které fasádu opláchnete tekoucí vodou. Výsledek uvidíte ihned, protože místa, která byla ošetřena pomocí tohoto roztoku, budou nádherně čistá. Fasáda bude vypadat zase jako nová. Při manipulaci s dezinfekcí si dávejte pozor na potřísnění oblečení, kůže a očí.

Další možnosti chemického čištění je použití prostředku určeného přímo k čištění fasád. Ty jsou ale výrazně finančně náročnější.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz