Mrtvice a její příznaky: Lidé ji podceňují. K lékaři se proto dostávají pozdě

mrtvice
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Umět rozpoznat příznaky mrtvice může pomoci zachránit život. Lidé však mnohdy příznaky mrtvice bagatelizují a k lékaři nepospíchají. Přitom na včasnosti první pomoci záleží, jak na tom člověk po prodělání mrtvice bude.

Čeho byste si měli všimnout

Prvním viditelným příznakem mrtvice je pokles koutku úst. Na jedné straně těla může dojít ke slabosti končetin. Osoba při předpažení nedokáže obě paže udržet a ta oslabená poklesá.

Dalším výrazným příznakem mozkového infarktu je náhle vzniklá porucha řeči – člověk stěží nachází slova, může mluvit nesmysly nebo dokonce vůbec nemluví.

Někdy se výše uvedené příznaky vůbec při mrtvici neprojeví, ale objeví se jiné, jako je dvojité vidění, porucha vědomí, brnění, necitlivost polovině těla, závratě, zvracení i krutá bolest hlavy. Bohužel laik tyto projevy cévní mozkové příhody velmi často nerozpozná a nevšímá si jich, nebo je považuje za obyčejnou nevolnost.

Na rychlosti záleží

Při mozkové mrtvici hraje důležitou roli čas, který uběhne od jejího začátku do doby, než dojde k ošetření pacienta. Léky na rozpuštění krevní sraženiny je totiž třeba podat maximálně 4,5 hodiny po jejím vzniku.

A do 6 hodin od počátku lze provést katetrizaci – tedy mechanické odstranění sraženiny pomocí tenké cévky, která se obvykle vpichuje do stehenní tepny.

Pokud k těmto zákrokům dojde včas, je reálné, že pacient bude mít jen minimum následků mrtvice, k nimž patří zejména ochrnutí na polovině těla či ztráta řeči.

Jak mrtvici předcházet?

Nezdravý způsob života je obvykle hlavní příčinou vzniku mrtvice. K němu patří především kouření, požívání alkoholu, přejídání se, nedostatek pohybu, nadváha a obezita, neléčený vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu.

Bohužel platí pravidlo, že s každým dalším rizikovým faktorem se riziko vzniku mrtvice nesčítá, ale násobí. Pokud člověk kouří, riziko se zvyšuje dvakrát. Pokud má k tomu i vyšší krevní tlak, tak riziko je již čtyřikrát vyšší. A při vysoké hladině cholesterolu už je riziko osminásobné.

Jistě je na místě se naučit příznaky cévní mozkové příhody rozpoznávat, protože tím lze zachránit i lidský život.

Zdroj informací: CDC a VZP

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz