Jak spojit odpadní trubky? Použijte jednoduchou metodu

kg trubky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jako odpadní trubky se ve většině případů používají KG trubky, které jsou šedé nebo oranžové. Oranžové potrubí je poté většinou určené na venkovní rozvody odpadů a ty šedé zase do vnitřních prostor domu.

Správně napojené odpady jsou velmi důležité, aby postupem času nedocházelo k prolínání některého ze spojů a netvořila se kolem spoje vlhkost v domě.

Spojit odpadní trubky zvládnete svépomocí

Odpadní trubky mezi sebou spojit není složité, důležité však je správné nachystání všech potřebných směrů a zatáček. Odpadní trubky mají k sobě prodávané i tvarovky různých úhlů, T-kusů a spojek. Pomocí těchto komponentů jste schopní napojit téměř jakýkoliv úhel nebo dokonale měnit směr a tvořit spád potrubí.

Pokud budete skládat z potrubí a tvarovek delší složitější trasu, tak je nejlepší si odpadní trubky nejprve naskládat nasucho. To znamená, že z každé trubky i tvarovky vytáhnete těsnící gumu a potrubí si nanečisto naskládáte.

Jak spojit odpadní trubky rychle a kvalitně?

Jak už tu je zmíněno, tak každá trubka i tvarovka má v hrdle nasazenou těsnící gumu. Ta musí být pěkně usazena na svém místě dřív, než začnete trubky spojovat.

Pokud máte trubky naskládané nanečisto, tak si u každé trubky poznačte pomocí popisovače, jak moc zajela do hrdla druhé trubky nebo tvarovky. Bude se vám to potom mnohem lépe spojovat a poznáte, že je trubka na konci.

Jakmile budete chtít začít trubky spojovat, tak použijte mazadlo, které je k tomu určené, a namažte pořádně každou gumu v trubce nebo tvarovce, kterou budete spojovat. Díky mazadlu ochráníte gumové těsnění a trubky vám půjdou mnohem lépe spojovat.

Co dělat, když trubka nechce zaskočit?

Někdy se může stát, že trubka nebude chtít do té druhé zaskočit. To stejné vás může potkat i při spojování tvarovky. Jedním z hlavních důvodů může být, že máte trubku špatně nasměrovanou. Trubka by se měla vždy spojovat kolmo proti hrdlu.

Pokud to ani po správném nasměrování nejde, zkuste použít dřevěný hranol a kladivo. Hranol použijete na ochranu druhé strany trubky a kladivem se pokusíte trubku zabouchat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz