Karanténa v době pandemie: Jak nepřibrat a zůstat v pohodě?

Karanténa
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

V době pandemie nyní musíme dodržovat spoustu přísných opatření, k nimž patří také karanténa. Jak ji zvládnout, abyste byli duševně v pohodě?

Kdo by si byl po loňských Vánocích pomyslel, že za čtvrt roku budeme řešit šířící se nákazu novým koronavirem. Tenkrát byla pouze v Číně, a tak příliš daleko. Ale svět je globalizovaný s cestovatelskými aktivitami velkého množství lidí. Není tedy divu, že se virus roznesl po celé zeměkouli. V době pandemie nyní musíme dodržovat spoustu přísných opatření, k nimž patří také karanténa.

Omezení volného pohybu

Vládní opatření, která byla přijata, měla za cíl zmírnit šíření nákazy COVID-19. Omezil se volný pohyb lidí, děti a studenti zůstali doma, školy se zavřely. Spousta zaměstnanců začala pracovat v režimu home office, jiní zůstali na ošetřovném. Karanténa může mít za následek nepříliš zdravý způsob života, nedostatek pohybu i zvýšený stres, na který má vliv hlavně obava z koronaviru. Ten nenechává chladného asi nikoho. Hodně lidí zahání stres jídlem, což se začíná projevovat i na jejich zvyšující se hmotnosti. Jak z toho ven?

Práce na zahradě jako relaxace

Jestliže žijete v rodinném domě, není problém vyjít na zahradu a věnovat se jejímu obhospodařování. Tu je třeba zastřihnout ovocné stromy, tam pohrabat trávník nebo nasadit nové rostliny. O práci a fyzickou aktivitu není tedy nouze. Při pletí zahrady se spálí až 400 kcal a sečení trávy si vyžádá 395 kcal. Horší to mají obyvatelé paneláků na sídlišti, jejichž jediný pohyb, který během dne vykonají, je z obývacího pokoje k ledničce a zpátky. Jídlo zároveň funguje na zahánění stresu, tak není divu, že je konzumováno ve zvýšené míře.

I v panelákovém bytě je možné si zacvičit a spálit tak nadbytečné kalorie. K tomu lze využít videa z YouTube, kterých je tam zdarma více než dost. Každý si může vybrat podle toho, co ho baví. Hlavní je vydržet cvičit pravidelně. Kupodivu fyzicky náročný je i úklid domácnosti, i když na rozdíl od cvičení nepatří právě k oblíbených činnostem. Karanténa vám ale díky němu rychleji uběhne.

Kolik kalorií spálíte při domácích pracích?

  •  vysávání: 100 kcal za 25 minut, působí na zpevnění břicha
  •  utírání prachu: 100 kcal za 45 minut, zpevňuje paže
  •  věšení prádla: 150 kcal za 40 minut, poskytuje úlevu při bolavých zádech
  •  převlékání postelí a stlaní: 240 kcal za 60 minut, zpevnění paží a břišních svalů
  •  mytí nádobí: 100 kcal za 50 minut, procvičí se ruce
  •  mytí podlahy: 100 kcal za 30 minut, zpevnění břišních a prsních svalů.

Jak sami vidíte, úklidem v karanténě spálíte hodně kalorií a zároveň uděláte spoustu prospěšné práce, kterou ocení celá rodina. Jistěže není možné uklízet pořád. V takovém případě je pak třeba si jídelníček začít hlídat a přestat konzumovat tučná jídla. Zapomeňte na brambůrky k televizi a raději si dejte více ovoce a zeleniny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz