Home office: Pracujete z domu? Pak byste měli dodržovat určitá pravidla

Home office
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Nový koronavirus se rozšířil po celém světě a změnil životy lidí. Někteří museli z důvodu karantény zavřít své provozovny, jiní se přesunuli do home office.

Doba je aktuálně hodně náročná. Home office však klade na zaměstnance nároky, které musejí dodržet, aby jejich práce byla efektivní. Chce to hlavně disciplinovanost a dobrý time management.

Důsledná organizace práce

Pracujete-li z domu, pak na jednu stranu máte určitou míru svobody, kdy si svoji práci můžete rozvrhnout sami, na stranu druhou musíte být na sebe docela přísní. Home office svádí často k tomu, že uberete ze svých pracovních návyků. Však co, trochu si pospím, nemusím přece vstávat do práce. To je však mylný názor. Jestli chcete být ve své práci z domova efektivní a mít dobré výsledky, je třeba se chovat tak, jako byste chodili do práce:

  • Ráno vstát v tolik hodin, jak jste byli zvyklí, když jste ještě do zaměstnání mimo domov chodili.
  • Nezůstávejte v pyžamu, ale chovejte se tak, jako byste seděli v kanceláři.
  • Měli byste mít ve svém domově vyhrazené místo s počítačem nebo notebookem, které bude vaším pracovištěm.
  • Nenechat se od práce vyrušovat a sdělit ostatním členům domácnosti, že jste zrovna v práci a právě na ně nemáte čas.

Když máte doma v karanténě i děti

Karanténa v souvislosti s výskytem nákazy novým koronavirem bohužel s sebou přináší mnohá omezení. Možná společně s vámi jsou doma i vaše děti školou povinné. Z čehož vyplývá, že vaše práce nebude tak jednoduchá, jak se mohlo zdá. Bude třeba zajistit také výuku dětí, dohlédnout na to, aby se věnovaly své přípravě do školy a plnily úkoly, které jim zadali jejich učitelé. A co teprve, když je s vámi doma i dítě, které ještě chodí do mateřské školky. Pochopitelně, že je třeba členy rodiny také nakrmit, a jak to udělat, když jsou jídelny a restaurace vesměs zavřené?

V takovém případě jsou na pracovníka v home office kladeny větší nároky a záleží pak na tom, jak si jednotlivé úkoly zorganizuje. Je však hodně pravděpodobné, že vás bude během práce rušit spousta šumů a vaše soustředění nebude stoprocentní. Home office je pohodový způsob práce pouze na první pohled. Kdo si jím už někdy prošel, tak ví, že pracovat z domu může být mnohem náročnější než odjet ráno do kanceláře a tam se mezi čtyřmi stěnami zavřít a relativně v klidu pracovat.

Máte-li na starosti během home office také své děti, tak vyzkoušejte:

  • oběd pro rodinu lze uvařit i na více dní
  • s některými domácími pracemi mohou pomoct větší děti, alespoň se při tom i zabaví
  • s výukou dětí pomůže i televizní pořad UčíTelka na programu Déčko
  • svou pracovní dobu si můžete rozvrhnout i do nočních hodin a využít toho, že děti už spí
  • naplánujte si a dodržujte pracovní přestávky, během nichž se můžete chvíli věnovat dětem, dáte vyprat koš prádla nebo nádobí do myčka a podobně.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz