Chystáte se s autem na pravidelnou technickou kontrolu? Na co si dát pozor?

technickou kontrolu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Na pravidelnou technickou kontrolu se musí každé dva roky vydat motorista, který provozuje osobní auto. Pokud jezdíte na jednostopém vozidle, tak musíte na pravidelnou technickou kontrolu jednou za 4 roky.

Proč se musí jezdit na pravidelnou technickou kontrolu?

Na stanice technické kontroly se s vozidlem jezdí pravidelně proto, aby po silnicích nejezdila vozidla, která technickým stavem ohrožují jak majitele, tak ostatní účastníky silničního provozu. Nekontroluje se jen technický stav. Na stanici technické kontroly kontrolují také, jestli není vozidlo nějakým způsobem nezákonně upravováno.

Na pravidelnou technickou musíte také každé dva roky kvůli zákonné povinnosti. Kontrola se vždy zapisuje do velkého technického průkazu. Stejné datum kontroly se zapíše i do centrální evidence vozidel, která je přístupná pro policii. Na auto dostanete každé dva roky novou červenou nálepku, kterou najdete na státní poznávací značce.

Co všechno mi budou kontrolovat?

Před tím, než vyrazíte na pravidelnou technickou kontrolu, tak si určitě překontrolujte alespoň to základní. Motorista si dokáže sám překontrolovat, zda mu svítí všechna světla. Potkávací, dálková, parkovací, směrovky, brzdové světlo, světla zpátečky a také mlhovky. Na stanici technické kontroly vždy vyrážejte bez nasazených krytů kol.

Určitě si zkontrolujte rozměr a stav pneumatik. Zimní pneumatika nesmí mít menší vzorek než 4 mm. Hloubka dezénu u letních pneumatik nesmí být nižší než 1,6 mm. Povolené rozměry pneumatik na své auto vždy najdete ve velkém technickém průkaze.

Na pravidelnou kontrolu nejdete jen kvůli pneumatikám, světlům a kontrole nezákonných úprav. Pravidelná technická prohlídka obnáší také kontrolu nosných částí automobilu, brzdového systému, řízení, a celkového stavu podvozku.

Co s sebou na pravidelnou technickou kontrolu?

Pokud se rozhodnete na pravidelnou technickou kontrolu vyrazit osobně, určitě se dopředu objednejte. Doba jedné kontroly trvá 30 minut a déle. Před návštěvou stanice technické kontroly musíte navštívit ještě emisní měření vozidla.

Nesmíte zapomenout na doklady od auta. Přesněji potřebujete tedy k úspěšnému zvládnutí pravidelné technické prohlídky velký technický průkaz, malý technický průkaz, doklad o měření emisí a peníze k zaplacení poplatku.

 

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz