Jak vyrobit postel z masivu. Zkuste si ji vyrobit podle návodu

masivní postel
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pořídit si masivní postel může být někdy opravdu drahé, a to zvláště pokud toužíte mít kvalitní masivní postel z tvrdého dřeva. Tvrdé dřevo je totiž velmi drahé a při jeho opracovávání vzniká také dost odpadu, který je i tak započítaný ve výsledné ceně výrobku. Cestou, jak si dopřát vlastní masivní postel, může být výroba postele svépomocí.

Z jakého dřeva postel vyrobit?

Pokud chcete masivní postel za co nejmenší cenu, tak je ideální cestou vybrat si pro výrobu měkké borovicové nebo smrkové dřevo, které koupíte za dobrou cenu. Pokud toužíte opravdu po kvalitě, tak se podívejte po dubovém nebo bukovém dřevu.

V některých případech můžete zvolit i dřevo z ovocných stromů, které je také tvrdé. Například třešňové dřevo má i své typické zbarvení do červeného odstínu.

Základem pro správnou výrobu masivní postele je kvalitně vyschlé dřevo. Pokud si zvolíte již opracované srovnané fošny a trámky, tam budete mít ušetřenou spoustu práce.

Pro výrobu postele budete potřebovat i kvalitní spojovací materiál. Pokud si nevěříte na správné pevné spoje, tak bude lepší si rovnou pořídit i čepy do dřeva.

Návod na výrobu postele

Masivní postel potřebuje i pevný a kvalitní rošt. V první řadě se tedy musíte rozmyslet, jak velkou postel budete vyrábět a podle toho zvolit velikost a složení roštu.

Pokud budete chtít vyrobit manželskou postel, tak můžete použít dva rozdělené rošty nebo jeden kompletní. To vše záleží na tom, jestli se rozhodnete pro dvě matrace v posteli nebo jednu velkou.

Začnete rámem postele

Jakmile si rozmyslíte velikost postele, kdy klasický rozměr manželské postele je 180 x 200 cm, tak si vyrobíte rám, který bude mít tento vnitřní rozměr.

Vždy začínejte vyrobením rámu, protože ten bude držet matraci, a proto je potřeba tento rozměr opravdu dodržet.

Zvolit si musíte i požadovanou výšku své postele

Pří výrobě postele musíte mít jasno i ve finální výšce postele. Jakmile budete mít vyrobený rám postele, tak k němu můžete připevnit nohy. Do každého rohu z vnitřní strany připevníte dvě nohy, které budou dohromady tvořit roh.

Vyrobíte si tedy nohu ze dvou nařezaných fošen, která bude v pravém úhlu, a vložíte ji do každého vnitřního rohu postele.

Vrchní strana těchto fošen, které budou tvořit nohy postele, poslouží pro uložení lišty na rošt postele. Proto jejich vrchní stranu uložte do poloviny rámu postele.

Jdeme do finále

Po levé i pravé straně následně připevníte lištu na uložení roštu postele. I když budou lišty držet na rozích, tak je pro jistotu ještě na několika místech přitáhněte vruty do rámu postele.

Potom už zbývá jen připevnit nařezaná prkna, která budou tvořit rošt. Prkna zvolte o rozměru cca 5 cm a dodržujte 10 cm mezery. Mezery jsou velice důležité pro správné odvětrávání matrace.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz