Instalatérské pero dokáže výborně protáhnout odpad. Naučte se ho používat

odpad u drezu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Víte, k čemu slouží instalatérské pero? Dokáže vám pomoci s ucpaným odpadem mnohdy lépe než samotná chemie. Někdy vás zákrok tímto zázrakem od pravého instalatéra může přijít klidně i na 1500 korun za hodinu, takže je lepší si ho pořídit domů a naučit se s ním čistit odpad svépomocí.

Instalatérské pero můžete použít kdykoliv

Jestli použijete instalatérské pero nebo chemický roztok k protažení odpadu je úplně jedno. V případě instalatérského pera však můžete ušetřit peníze za chemický prostředek a také se vyhnout pomalému naleptávání odpadních trubek, které si časem vybere svou daň.

Instalatérské pero se vyrábí v několika délkách. Pokud si ho budete pořizovat domů, tak vám většinou bude stačit pero do 10 metrů délky. Ale čím delší si koupíte, tak tím se dál také dostanete.

Standardní pero pro domácí použití se prodává o délce okolo 3 metrů. S tím by si měl každý člověk v běžné domácnosti bez problémů vystačit.

Jak používat instalatérské pero?

Použít instalatérské pero k protažení odpadu není složité. Ideální však je, pokud jste na to minimálně dva. Protahování odpadu je potřeba dělat pomalu a opatrně. Opatrně proto, aby nedošlo k zaseknutí pera po cestě.

Toto protahovací pero funguje na základě pravidelného otáčení a špice na jeho přední straně, která by měla prorážet nepořádek v odpadní trubce.

Ideální tedy je, pokud jeden člověk perem otáčí za pomocí ručky na konci pera. Druhý člověk pero pomalu vsouvá a vysouvá do odpadu. Takte se děj opakuje, dokud nedojde k uvolnění odpadní trubky.

Podobně funguje i vodní krtek

Pokud by použití pera nepomohlo, tak můžete vyzkoušet tzv. vodního krtka. To je vlastně nástavec na vysokotlaký čistič, který budete vsouvat do odpadu. Tryska na konci hadice je rotační a snaží se nepořádek rozbít pomocí tlaku vody.

Krtek má navíc několik trysek i za sebou tak, aby se dokázal pomocí tlaku vody sám pohánět směrem vpřed. V průběhu čištění nezapomínejte krtka i pero několikrát úplně vytáhnout ven a potom zase dát dovnitř. Jednak se tak přesvědčíte, že se nikde nic nezaseklo, ale také navíc můžete rovnou vytáhnout nepořádek a odpad tak uvolnit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz