Jak vyrobit pampeliškový sirup. Zkuste si udělat zdravou dobrotu

pampelisky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pampeliškový sirup si můžete vyrobit v jarních i letních měsících, kdy se vám na zahradě začínají rozšiřovat vyzrálé pampelišky. Návod, jak vyrobit sirup z pampelišek, není složitý k realizaci. Nepotřebujete k tomu ani žádné speciální vybavení. Jak na to?

TIP: Pro dobrý pampeliškový sirup vždy raději sbírejte pampelišky dál od silnice a frekventovaných cest. Ideální jsou pampelišky z vlastní zahrádky, které budou čisté.

Sirup z pampelišek

Na pampeliškový sirup budete potřebovat 500 g květů pampelišek, 2,5 litru vody, 120 g cukru krupice, 250 ml citronové šťávy a 250 ml pomerančové šťávy.

Květy pampelišky se snažte vybírat opravdu důkladně. V pampeliškách můžete často najít malé broučky, které je potřeba před zpracováním květů z pampelišek odstranit.

Jak vyrobit pampeliškový sirup?

Pampeliškový sirup vyrobíte rychle a jednoduše. Očištěné okvětní lístky zalijte vodou a nechte je povařit na mírném ohni přikryté pokličkou zhruba hodinu. Toto je ideální udělat večer a nechat květy pampelišek potom přes noc v nálevu odstát v chladu.

Potom si nálev další den ráno přecedíte a opravdu důkladně vymačkáte květy pampelišek. Do vymačkaného nálevu přidáte cukr a znovu zahřejete na mírném ohni tak, aby se cukr dokonale rozpustil.

Poté přidáte pomerančovou a citronovou šťávu. Vše ještě jednou pořádně promícháte, odstavíte z ohně a necháte vychladnout.

Sirup můžete uchovávat mimo lednici

Sirup není potřeba uchovávat v chladu, jen ho musíte chránit před sluncem a vysokou teplotou. Sirup můžete dávkovat tak jako ostatní sirupy podle toho, jak moc máte rádi sladké pití.

A proč vlastně dělat sirup z pampelišek? Pampeliška je zdrojem vitamínů A, B, C a E. Je také zdrojem betakarotenu, křemíku, draslíku, vápníku, železa a dalších minerálních látek. Proto je konzumace výrobků z pampelišek velmi zdravá.

Pro správné uchování vitamínů a ostatních minerálních látek je velmi důležité sirup neuvádět do varu. Vždy vše jen zahřívejte na mírném ohni. Při případné alergii na pampelišky se může u někoho objevovat vyrážka.

Zdroj informací:  NCBI_1 a NCBI_2

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz