Jak správně umývat pánev? Neměla by přijít příliš do styku s vodou

myti panve
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Mytí nádobí patří v domácnosti mezi běžné rutinní práce. Kromě toho, že není nikterak oblíbenou činností, tak také často podléhá špatným návykům. Jedná se o zdánlivou banalitu, která však může z dlouhodobějšího pohledu způsobit i poškození umývaného nádobí. Velmi časté je to u pánviček, které současně patří mezi to dražší nádobí. Tak proč své mycí návyky nezměnit k lepšímu?

Jak umývat pánev

Technika mytí nádobí prodlužuje vašim pánvím životnost jednoduše proto, protože se při správném mytí neničí tolik povrch pánve. Myčka poté sice mnohdy práci výrazně ulehčí, ale není to zadarmo, protože dokáže nadělat škodu, a to nejen u pánve.

Kupa nahromaděného, špinavého nádobí, která se válí po lince, však dráždí hlavně ty, kteří chtějí mít vše rychle uklizeno. Ukvapenými kroky ale často nádobí spíše devastují. U mytí pánve je přitom zapotřebí dodržet hned několik pravidel najednou.

Teplotní šoky jako zdroj problémů

Mnohdy ještě rozpálená pánev s horkým olejem od oběda končí pod proudem studené vody. To je zlozvyk, kterému je potřeba se vyhnout velkým obloukem.

Voda na rozpálený povrch pánve nepatří vůbec. Pokud tohle při vaření nebo ihned po něm porušujete, jde o zásadní chybu, která má významný vliv na pozdější kvalitu povrchu.

Prudké teplotní změny totiž poškodí často její dno, které se nátlakem může kvůli nim zkroutit nebo ohnout a výsledkem je pánev špatně doléhající na varnou desku.

Voda a pánev nejsou přátelé

Jakmile pánev zchladne, nejprve ji očistěte jemným ubrouskem do sucha. Pánev by pokud možno neměla přijít s vodou příliš do styku a když už, tak jen na nezbytně dlouhou dobu.

Na vnější straně totiž vzniká často koroze, která nejde snadno vyčistit a také zhoršuje přenos tepla z desky na pánev. Snažte se proto co nejvíce vyhnout styku pánve s vodou.

Pánev v myčce

Ze stejného důvodu není úplně vhodná ani myčka, kde dochází ke změnám na povrchu pánve dost patrně. Může za to jak dlouho působící voda, ale i agresivní čistící látky v tabletách do myčky. Pokud už jste umyli pánev několikrát v myčce, jistě si rozdílu v kvalitě povrchu již všímáte.

V případě, že si myčku neodpustíte, tak se podívejte, jak vyrobit domácí tablety do myčky, abyste vaší pánvi alespoň trochu ulevili.

Silně znečištěná pánev

Pokud je pánev znečištěna natolik, že se jí nedaří udržet čistou běžným způsobem, namočte ji na chvíli do vody s mycím prostředkem. Pánev po uplynutí krátkého času umyjte a důkladně osušte.

Pánev pak nechte ještě nějaký čas viset ve vzduchu. Dojde tak lépe k vysušení těch míst, které jsou utěrkou hůře přístupné.

Po opláchnutí pánve vodou a vysušení ji můžete také na několik minut vložit do trouby při střední teplotě, aby se úplně vysušila a zbavila se tak vlhkosti, což pomůže zabránit tvorbě koroze.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz