Domácí tablety do myčky. Vyrobte si vlastní a ušetřete

domaci tablety do mycky
Zdroj: Pixabay
Autor: Kateřina Apostolidisová

Myčku nádobí má dnes už většina domácností. Dokáže nejen ušetřit vodu, spotřebu energie, ale udělá za vás i práci, kterou si jen málokdo z nás dokázal oblíbit. Čím častěji myčku zapínáte, tím více stoupá i spotřeba tablet do myčky, které jsou k mytí nádobí potřeba. A řekněme si na rovinu, že cena tablet není zrovna zanedbatelná. Proč si tedy neudělat domácí tablety do myčky, čímž můžete ušetřit nemalé peníze?

Domácí tablety do myčky

Když si koupíte nějaké levnější tablety, vaše nádobí těžko bude jiskřit jako v reklamách. Spíše bude potaženo jakýmsi mlžným oparem. Navíc je už dnes mezi námi i hodně těch, kteří dávají před agresivní chemií přednost přírodním produktům.

Udělejte si proto domácí tablety do myčky. Zabere vám to trochu času, ušetří dost peněz a přispějete k lepšímu životnímu prostředí. Navíc, když otevřete myčku, ve které právě operovala vaše ručně vyrobená domácí tableta do myčky, vyvane se z ní úžasná vůně.

Jak vyrobit tablety do myčky

Na přibližně 40 tablet budete potřebovat 2 šálky jedlé sody, 2 šálky prací sody, ½ šálku kyseliny citronové, ½ šálku bílého octa, ½ šálku soli a 20 kapek esenciálního oleje, jehož vůni máte nejraději

V míse smíchejte špachtlí všechny suché ingredience. Jedlá soda je známý silný čistič, odmašťovač a neutralizátor zápachu. Má tedy všechny předpoklady k tomu, aby zbavila vaše nádobí nečistot.

Prací soda je poté druh kyslíkového bělidla. Čistí, dezinfikuje a skvěle se rozpouští ve vodě. Také kyselina citronová má vynikající čisticí účinky a sůl vám pomůže změkčit tvrdou vodu a tím předcházet vzniku vodního kamene.

Do této směsi začněte opatrně přilévat ocet. Pozor, bude to pěnit, tak se nelekněte. Nakonec přidejte esenciální olej. Skvělé dezinfekční vlastnosti má například máta peprná, levandule, skořice nebo čajovník. Ale vyberte si takový, který máte rádi.

Usušte tablety v ledových formičkách

Připravte si formičky na led a každou přihrádku naplňte vyrobenou směsí. Pořádně ji dovnitř natlačte, aby výsledná tableta byla co nejkompaktnější. Myslete na to, že se musí vejít do přihrádky na prací prostředek ve vaší myčce. Nevybírejte si proto formy s příliš velkými okýnky.

A teď nechte vaše výtvory alespoň 24 hodin odpočívat. Musí pořádně vyschnout. Pokud budou za den ještě vlhké, přidejte jim další. Po vyschnutí je vyjměte, naskládejte do plastové krabičky, uzavřete víkem a máte hotovo.

Konzistence těchto tablet nebude nikdy tak tvrdá, jako je u těch průmyslově vyrobených, bez ohledu na to, jak dlouho budou schnout. Ale to ničemu nevadí. Pokud se vám při cestě z krabičky do myčky rozpůlí, prostě vložíte do zásobníku obě půlky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz