Jak usadit bazén na zahradě. Použijte správný podklad pod bazén

zaklad pod bazen
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Usadit bazén na zahradě se může zdát jednoduché. Nesmí se však podceňovat jeho správné uložení, aby se vám nepropadl. Pokud někde koupíte pozemek, tak nikdy nevíte, co s ním předchozí majitel dělal. Proto je potřeba bazén usazovat na zpevněné podloží.

Podklad pod bazén

Základem pro správný podklad pod bazénem je očištěný povrch od kamení a kořenů, které mohou jinak poškodit bazénovou fólii.

Pokud budete usazovat bazén, tak si musíte v prvé řadě rozmyslet, zda ho posadíte jen tak na hlínu, která není zhutněná, nebo připravíte podloží.

Při usazení bazénu na očištěnou nezhutněnou plochu nemusí nutně nastat problém. Pokud je pod bazénem rostlá půda, tak se nic nestane.

Jestliže se však v místě uložení bazénu v minulosti kopalo nebo je tam navážka, tak se vám díky velké váze vody může bazén propadnout a zničit.

Jak usadit bazén?

V případě, že se bude jednat o nějaký větší bazén, tak je dobré si na zem namalovat jeho obrys zvětšený o zhruba půl metru.

Tento prostor je vhodné vybrat minimálně 20 centimetrů do hloubky a pořádně zavibrovat pomocí vibrační desky nebo minimálně použít vibrační pěch.

Po správném zhutnění je pak potřeba prostor, kam budete ukládat bazén, zasypat pískem, který znovu zavibrujete pomocí vibrační desky.

Čím lépe písek zhutníte, tak tím lepší podloží pro svůj bazén vyrobíte. Na zhutněný písek pak položíte geotextilií a na ni bazén.

Bazén můžete položit i na dlažbu

Pokud nechcete mít pod bazénem písek a geotextilií, tak se vyplatí místo vydláždit pomocí zámkové dlažby, což dá trochu více práce.

I pod zámkovou dlažbu budete muset vyrobit zhutněný podklad. V tomto případě bude nutné vybagrovat minimálně 50 centimetrů a zhutnit do podkladu kamenivo.

Dlážděný povrch je největší jistota při usazení bazénu, jen se musí dbát na to, aby byl správně zametený a zbavený kamenů před pokládkou bazénu.

V případě, že budete ukládat bazén na dlažbu, je dobré pod něj dát ještě gumovou podložku, která ochrání dno bazénu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz