Jak odstranit olejovou skvrnu. Odstraňte skvrnu z betonu podle návodu

olejova skvrna na betonu
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Odstranění olejové skvrny z betonu může být obtížný úkol, ale s trochou úsilí a správnými prostředky to lze zvládnout. Níže najdete několik kroků, jak odstranit olejovou skvrnu z betonu podle návodu.

Odstraňování olejových skvrn z betonu

Když se olej rozlije na betonový povrch, měli byste okamžitě reagovat. Prvním krokem při odstraňování olejových skvrn by mělo být důkladné vysušení.

Použijte tedy hadřík nebo papírovou utěrku a osušte olej z povrchu co nejrychleji.

Pokud totiž necháte olejovou skvrnu na betonu příliš dlouho, může proniknout hlouběji do porézního povrchu a bude obtížnější skvrnu z betonu odstranit.

Následně použijte sůl nebo písek, které ještě také absorbují zbytky oleje. Tento krok pomůže výrazně omezit šíření skvrny.

Jak odstranit olejovou skvrnu?

Pokud část olejové skvrny na betonu zůstala, nabízí se několik možností, jak olejovou skvrnu odstranit. Je důležité si předem uvědomit, že odstranění olejové skvrny z betonu může být obtížné a může vyžadovat i opakované použití zmíněných postupů.

Použijte čisticí prostředek na bázi citrusů

Jednou z možností je použít čisticí prostředek na bázi citrusů. Tyto prostředky jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou velmi účinné při odstraňování olejových skvrn z betonu.

Naneste čisticí prostředek na skvrnu a nechte ho působit několik minut. Stejně tak můžete využít kyselinu citronovou, kterou smíchejte s teplou vodou a naneste na skvrnu. Nechte ji působit po dobu 30 minut.

Poté oblast skvrny omyjte vodou a ošetřete škrabkou nebo koštětem. Můžete použít i vysokotlaký čistič, který pracuje s teplou vodou, teplá voda zlepší výsledek.

Vytvořte si čisticí pastu

Smíchejte tekuté mýdlo s práškem na pečení v poměru 1:1 a přidejte trochu teplé vody, abyste vytvořili pastu. Naneste tuto pastu na olejovou skvrnu a nechte ji působit po dobu 30 minut.

Po 30 minutách použijte drsný kartáč nebo kartáč na nádobí a pečlivě skvrnu otřete, abyste ji odstranili. Poté ještě opláchněte vodou. Opět můžete i zde použít i vysokotlaký čistič jako v předchozím bodě.

Použijte speciální čistič

Pokud jsou předchozí kroky neúspěšné, můžete použít silnější čistič olejových skvrn na bázi rozpouštědel, který nakoupíte ve svém hobby marketu.

Tyto prostředky jsou velmi účinné při odstraňování olejových skvrn, ale mohou být škodlivé pro životní prostředí. Používejte je tedy s opatrností a v souladu s pokyny výrobce. Při výběru čističe je také důležité zvolit správný typ pro konkrétní typ oleje a povrchu betonu.

Některé čističe mohou být agresivní a mohou způsobit poškození betonového povrchu. Proto je vhodné si před použitím čističe vyzkoušet jeho účinnost a bezpečnost na malé části povrchu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz