Jak si udělat doma teplo i bez zapnutého topení. Ušetřete snadno za energie

teplo doma
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Poslední dvě zimní období trápily naše domácností zvyšující se účty za energie včetně vyšších účtů za teplo. Právě z toho důvodu vám přinášíme několik tipů, jak doma teplo během zimy udržet. Ukážeme si také třeba jednoduché babské rady, které pomohou si udělat doma teplo i bez nutnosti zapínat topení.

Jak doma udržet teplo?

Pokud máte doma radiátory, můžete si zkusit vyrobit vlastní tepelný izolant. Na ten vám postačí hliníková fólie. Každou jednoduše obalte svoje topení. Kromě toho, že radiátor bude vyhřívat vaší stěnu, fólie se postará o odraz tepla do místnosti.

Jednou z možností, jak se doma zahřát, je i slunce. Pokud se venku slunce objeví, okamžitě oddělejte závěsy i žaluzie v co nejvyšší možné míře. Tím dovolíte přírodnímu teplu, aby jednoduše vstoupilo do vašeho domu.

Největšího užitku dosáhnete s okny umístěnými na jih. Nezapomeňte ale závěsy večer zatáhnout, díky tomu teplo zase udržíte doma.

Nezanedbávejte servisní kontrolu

Jedním z hlavních problémů, proč máme vysoké účty za topení, mohou být i naše kamna nebo kotel. Je zapotřebí se o ně pravidelně starat, k tomu samozřejmě patří i jejich servis.

Mnoho lidí tuto skutečnost přehlíží a problém řeší, až je to nezbytné. Ale právě pravidelný servis nám může výrazným způsobem ušetřit náklady.

Zamezte tepelným ztrátám

Dalším způsobem, jak ochránit svůj dům před tepelnými ztrátami, je dostatečná kontrola míst, kudy by teplý vzduch mohl unikat. Tím mohou být nejen okna, ale i dveře.

Jednoduše si vezměte kousek toaletního papíru a ten u těchto otvorů přidržte. Pokud se papír pohne, našli jste místo, kudy z vašeho domu uniká teplo.

Jak si udělat doma teplo?

Pokud je vám opravdu zima a nemáte jinou šanci, sáhněte po teplém nápoji nebo bundě. V zimním období je dobré nosit také spodní vrstvu oblečení. Sáhnout můžete i po zateplených legínách nebo teplé mikině.

Nezapomínejte ani na rady našich babiček, tedy na teplé ponožky a bačkory. Tepelný komfort pochází od podlahy, pokud tedy budou naše nohy v teple, bude pocitově lépe i nám.

Vhodné je také na období léta a zimy používat jiné ložní prádlo. Nic během zimní noci nezahřeje tak jako flanelové povlečení, přikrývka z fleecu nebo třeba mikroplyšové prostěradlo. V chladné místnosti se vám bude i lépe dýchat, o teplo vašeho těla se postará ložní prádlo.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz