Jak vyčistit plastová okna, aby byla zase zářivě bílá. Půjde to snadno i bez chemie

bila plastova okna
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Pokud vlastníte bílá plastová okna, tak víte, že jsou výrazným prvkem vaší domácnosti. Plastové rámy oken ale mohou časem ztratit svůj lesk a zežloutnout či zešedivět. Jak vyčistit zašlá plastová okna a vrátit jim tak opět zářivě bílou barvu? Půjde to snadno i bez agresivní chemie.

Zašlá plastová okna

Jak už bylo řečeno, časem mohou bílá plastová okna zežloutnout nebo zešedivět. Pokud nechcete použít k čištění bílých okenních rámů agresivní chemii, možná vás napadne využít jako alternativu páru. Pára je silný čistící nástroj, je to však dvousečná zbraň.

Parní čistič je sice účinný nástroj pro čištění okenních skel, ale při použití na plastové rámy oken je třeba být velmi opatrný. Horká pára vycházející z přístroje může plastové rámy poškodit. Hrozí riziko deformace nebo prasknutí.

Takže pokud jde o rámy, je nejlepší držet se ručních metod čištění. Z toho důvodu si řekneme dále, jak vyčistit plastová okna pomocí běžných domácích prostředků.

Jak vyčistit plastová okna

Před zahájením čištění okenních rámů je třeba zajistit měkkou houbičku, bavlněný hadřík, sůl, jedlou sodu, ocet a vodu. Nástroje by měly být dostupné v každé domácnosti, čímž se proces čištění stává cenově dostupným a ekologicky přátelským.

Nejprve je nutné okna očistit od prachu a nečistot. Použijte měkký hadřík namočený ve vodě. Poté smíchejte jedlou sodu se solí v poměru 1:1 a přidejte trochu vody, abyste vytvořili pastu. Tuto pastu aplikujte na povrch okenních rámů pomocí houbičky a nechte působit asi 15 minut. Poté opláchněte vodou a osušte.

Pokud jsou okna velmi zašpiněná, můžete vyzkoušet směs octa a vody v poměru 1:1. Tuto směs nastříkejte na okna a nechte působit 10 minut. Poté opláchněte vodou a osušte.

Údržba plastových oken

Pravidelná údržba je klíčem k dlouhodobě bílým plastovým oknům. Doporučujeme čistit rámy oken pravidelně pomocí jedlé sody a soli jednou týdně, aby se zabránilo hromadění nečistot a prachu.

S touto metodou můžete dlouhodobě dosáhnout zářivě bílých oken bez použití agresivních čistících prostředků.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz