Jak se zbavit mravenců v kuchyni či domácnosti. Jde to i bez chemie

mravenci doma
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Zbavit se mravenců v kuchyni a domácnosti může být kolikrát celkem fuška. Vyzkoušejte však naše jednotlivé rady, které vám pomohou zbavit se mravenců natrvalo, abyste si mohli konečně vychutnat domov bez hmyzu. Výhodou je, že to jde i bez agresivní chemie.

Mravenci v domácnosti

Mravenci jsou věčným neštěstím kuchyní a rodinných domů. Nikoho nepotěší, když najde ve své polici hromadu hmyzu, který útočí na potraviny co ještě nepodléhají zkáze.

Existuje mnoho účinných chemických prostředků, které vám problém pomohou vyřešit, ale pokud jsou v domácnosti mazlíčci nebo děti, není chemie nejlepším řešením.

Jak se zbavit mravenců?

Je mnohem jednodušší problému předejít, než ho pak muset řešit. Mravenci hledají zdroj jídla, takže je potřeba udržovat kuchyni neustále čistou. Osvojte si pár jednoduchých zvyků a mravenci se u vás víckrát neobjeví.

Jakékoliv jídlo, které neuklízíte do lednice, zabalte. Myjte nádobí denně, nejlépe po každém jídle. Denně vynášejte odpadky. Utírejte přebytečnou vodu z pracovních ploch. Pravidelně zametejte a vysávejte podlahu, zejména pak v kuchyni a jídelně.

Musíte je nejprve sledovat

Pokud jste zjistili, že si mravenci nakonec našli cestu do vaší domácnosti, snažte se pozorně zmapovat jejich pohyb.

Nejprve se pokuste určit, kudy se do domácnosti dostávají. Nejčastěji to bývá okno, dveře nebo prasklina ve zdi.

Občas může stopování hmyzu zabrat mnoho času, proto můžete použít jako nástrahu kousek něčeho sladkého. Pak ale nezapomeňte místo často kontrolovat, protože mravenci jsou rychlí a jsou schopni unést až osminásobek vlastní váhy.

Jakmile najdete mravenčí dálnici, sledujte ji, abyste se dostali až k mraveništi. Zničením mraveniště vyřešíte samotnou příčinu problému.

Jde to i bez agresivní chemie

Pokud se chcete vyhnout použití agresivních chemických prostředků k odstranění mravenců, přečtěte si dále, které běžné domácí prostředky proti nim efektivně fungují.

Připravte si směs vody a bílého octa. Směs nalijte do rozprašovače a postříkejte s ní stezky, po kterých se mravenci obvykle dostávají do kuchyně. Pravidelně směsí čistěte také pracovní plochy, aby si mravenci nerozšířili pole působnosti.

Zalijte pomerančovou slupku horkou vodou (na slupku z jednoho pomeranče použijte cca 120 ml vody) a směs vylijte na mraveniště. Nejenže se zbavíte mravenců, ale ještě osvěžíte vzduch v domácnosti příjemnou citrusovou vůní.

Dalším řešením problému s mravenci je roztok mýdla a vody. Smíchejte hrnek tekutého mýdla s hrnkem vody a důkladně promíchejte. Nalijte směs do rozprašovače. Pokaždé, když najdete mravence, postříkejte je tímto roztokem. Nechte roztok působit pět minut a poté utřete hadrem.

Dbejte na prevenci

Abyste se zbavili mravenců natrvalo, je potřeba dbát na prevenci.

Pokaždé, když tedy z nějakého místa odstraníte mravence, omyjte toto místo s pomocí mycích prostředků. Tím odstraníte z místa mravenčí zápach, za kterým by jinak přišli další mravenci.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz