Jak vyprat zaprané prádlo. Vraťte prádlu snadno jeho původní barvy

zaprane pradlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Mnoho z nás již jistě nepěkně překvapilo zaprané prádlo, které jsme z pračky zrovna vytáhli. Třeba v případě, kdy se omylem smíchá bílé a barevné prádlo. V tomto článku se podělíme o tipy a rady, jak vyprat zaprané prádlo a navrátit mu původní barvu.

Jak vyprat zaprané skvrny?

Takové žlučové mýdlo je skvělým pomocníkem při odstraňování zapraných skvrn. Naneste mýdlo na skvrnu a důkladně ho přeperte rukama či jemným kartáčkem. Nechte prádlo uschnout a zkontrolujte, zda skvrna zmizela. Pokud ne, opakujte postup. Poté prádlo vyperte v pračce.

Další možností jsou tablety do myčky nádobí obsahující odmašťovadla a další účinné látky, které mohou pomoci také odstranit zaprané skvrny. Vložte tabletu do bubnu pračky a zvolte běžný prací program. Předem ověřte, zda tableta neovlivní barevnost prádla.

I prací prášek, kterým jste původně prádlo vyprali, může stále pomoci. Zapranou skvrnu namočte a posypte práškem. Nechte odpočívat alespoň dva dny, během nichž se vytvoří krusta z prášku. Udržujte prášek na skvrně mokrý, občas ho pokapejte vodou. Poté prádlo vyperte v pračce.

Pokud jste zaprali olejovou skvrnu, technický benzín nebo běžný přípravek na mytí nádobí vám mohou snadno pomoci. Properte skvrnu od oleje v technickém benzínu nebo naneste Jar na navlhčený textil a přemáchněte rukama. Poté opět vyperte v pračce.

Omylem obarvené prádlo

Pokud se vám k bílému omylem přimíchal i kousek barevného prádla, můžete se pokusit vrátit prádlu původní barvu několika způsoby.

První možností je použití jedlé sody, kdy přidáte vrchovatou lžíci jedlé sody do bubnu a vyperete prádlo. Nebo zkuste prášek do pečiva, kdy vysypete celý pytlík prášku do pečiva do bubnu pračky a vyperete prádlo klasickým způsobem. Přidejte trochu aviváže, pokud se obáváte přílišné pěnivosti.

Pokud předchozí základní možností nezabírají, zvažte klasické vyvaření prádla. Vložte prádlo do vroucí vody s nastrouhaným jádrovým mýdlem a nechte chvíli povařit.

V drogeriích lze také zakoupit přípravky, které mohou odstranit nechtěné zabarvení, jako například Savo Perex. Tato metoda je vhodná hlavně pro bílé prádlo, u barevného prádla může dojít ke změně původní barvy.

Když nic z toho nepomůže

Pokud ani jeden z výše uvedených postupů nezabral, bohužel skvrna je příliš hluboko v textilu nebo látka nereaguje na použité přípravky.

V tom případě nezbývá než daný kousek oblečení použít třeba na práci v lese nebo na zahradě. Navíc tak uvolníte místo pro nové oblečení ve vašem šatníku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz