Kotvit do polystyrenu? Nebojte se zavěšení ani těžších předmětů

kotveni do polystyrenu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete kotvit do polystyrenu? Je to možné a není to navíc vůbec nic složitého, protože kotvení do polystyrenu zvládne i méně zkušený řemeslník nebo třeba i amatér, který si rád dělá věci svépomocí. Nebojte se proto zavěsit něco ani do vaší polystyrenové fasády. Polystyren totiž dokáže při správném kotvení unést i několik kilogramů.

Kotvení přes polystyren

Správné kotvení do polystyrenu je potřeba hlavně v případě, kdy potřebujete něco přidělat na váš dům. Většina domů je totiž v dnešní době zateplena právě polystyrenem, a proto je potřeba vyřešit sem tam i nějaké to zavěšení kamer, venkovní lampy nebo například čísla domu.

Na správné kotvení do polystyrenu budete potřebovat jednoznačně kvalitní hmoždinky, které jsou vhodné na použití do každého polystyrenu. Takové hmoždinky jsou plastové a jediné, co u nich budete řešit, je jejich délka.

Do hmoždinky potom použijete vrut, kterým už rovnou přitáhnete držák požadovaného předmětu nebo předmět samotný.

Hmoždinka do polystyrenu

Při kotvení do polystyrenu je potřeba prvně zhodnotit váhu požadovaného předmětu. V podstatě se dá řídit jednoduchým pravidlem – co centimetr hmoždinky, tak to 1 kg zátěže. Musíte se tedy zjistit, jakou tloušťku zateplení máte na vašem domě a podle toho zvolit délku hmoždinky.

Pokud se tedy rozhodnete kupříkladu věsit venkovní kameru, která má cca 3 kg, tak není potřeba kupovat zbytečně dlouhou hmoždinku a zbytečně tak narušovat tloušťku vašeho zateplení.

Jak kotvit do polystyrenu?

Vezmete si požadovaný předmět, který chcete do polystyrenu zavěsit, a pomocí tužky si vyznačíte díry, kde je potřeba předmět uchytit. Pomocí vrutu si potom naznačíte díru, do které následně dáte špičku hmoždinky.

Pomocí vrtačky hmoždinku dotáhnete k polystyrenu a pak můžete rovnou přitáhnout předmět pomocí vrutu. Hmoždinky do polystyrenu se dají použít i z druhé strany, kdy budete chystat uložení pro železobetonový překlad. Můžete tak hmoždinku zavrtat ze strany, kde budete lít beton.

Do hmoždinky pak našroubujete delší vrut, který necháte cca 5 centimetrů trčet a ten zabetonujete. Polystyren vám pak bude na betonu bez problémů držet.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz