Levná stavební buňka. Vyrobte si ji svépomocí z palet

palety
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Stavební buňku si můžete jednoduše vyrobit i z palet. Pokud se chystáte stavět jakoukoliv stavbu, tak k tomu potřebujete i vhodné zázemí na nářadí, ale i případně pro úkryt před deštěm, kdy se na stavbě není zatím kde jinde schovat. V případě, kdy potřebujete ušetřit na nákladech, tak levná stavební buňka z palet může být právě ideální variantou.

Levná stavební buňka

Jednoduchá stavební buňka pro cca 4 – 6 řemeslníků by měla mít rozměr cca 2,5 x 5 metrů. Čím větší buňku si uděláte, tak tím více místa a pohodlí tam budete mít, takže pokud nejste omezení prostorem a materiálem, tak je rozhodně lepší postavit větší buňku.

Na její výrobu budete potřebovat dostatek palet, které nemusí být rozměrové stejné. Pak budete potřebovat dostatečný počet vrutů nebo hřebíků, delší prkna na střechu a také vhodnou krytinu. Dále budete potřebovat dveře a okno.

Jak vyrobit stavební buňku?

Stavební buňka z palet se musí dobře založit. Pokud ji budete dělat ze dřeva, a to i z palet, tak ji nikdy nesmíte položit přímo na zem.

Dřevo na hliněné zemi totiž bude podléhat rychlé zkáze a začne vám hnít. Proto je dobré udělat si dno z palet, které položíte na dlažební kostky, které vymezí prostor mezi paletou a hliněnou zemí.

Stěny pak postavte z palet, které otočíte na kant. Palety můžete různě dořezávat. Je však potřeba je kvalitně spojovat, a to nejlépe pomocí vrutů, které budou pevně držet.

Jakmile budete mít hotové obvodové stěny, tak si pomocí dvou desek uděláte tvar písmene A. Tím vám vzniknou vazníky na střechu, které položíte na obvodové stěny z palet a pořádně je uchytíte.

Rady na závěr

Palety mezi sebou spojujte vždy vložením desky z vnitřní strany palety tak, aby překryla minimálně dvě palety mezi sebou a pomocí vrutů je sešroubujte. Myslete na umístění okna i dveří a nechte si odpovídající otvor.

Na vazníky na střeše bude potřeba dát kvalitní krytinu. Ideální v tomto případě bude použít plechovou střechu, která bude lehká. Použít však můžete i například voděodolnou překližku. Stěny z palet pak můžete zabouchat pomocí desek z dalších palet, které si rozeberete.

Pokud máte finanční prostor, tak můžete boudu obložit polystyrenem, který natáhnete lepidlem s perlinkou. Díky polystyrenu snížíte v letních měsících teplotu v buňce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz