Jak na rýmu u kojenců: Vyzkoušejte bezpečně odsát sopel z nosíku

rýma u kojenců
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Někdy dokáže rýma u kojenců znepříjemnit život celé domácnosti, protože s miminkem se trápí i všichni ostatní. Když se miminko nemůže zbavit soplíku, tak většinou pláče. Miminko si neví s tímto problémem rady, takže to řeší pouze pláčem nebo výrazem napodobujícím smrkání. Se soplíkem mu tak musíte pomoci vy, zejména pomocí odsávačky a dezinfekce nosu.

Jak na rýmu u kojence?

Ve většině případů rýma u kojenců trvá stejnou dobu jako u dospělého člověka. Po tuto dobu budete muset sopel z nosíku odsávat pomocí odsávačky.

Můžete si koupit model, který půjde dokonce napojit na vysavač. Ten vám při odsávání opravdu hodně pomůže, protože pro miminko je lepší kratší doba odsávání větším tahem. Nemusíte se bát, že by vysavač miminku ublížil, odsávačky jsou k tomu uzpůsobené a dokážou tah redukovat.

Přímo na balení odsávačky musíte najít podmínku, že je tento model vhodný k připojení na vysavač.

Mořská voda pro kojence

S proplachem nosíku velmi pomáhá mořská voda, kterou koupíte v každé lékárně. Do lékáren dodává mořskou vodu pro kojence hned několik výrobců. Mořská voda nosík pěkně protáhne a navíc vydezinfikuje.

Její aplikace je jednoduchá, miminko stačí položit na záda a trochu mu zaklonit hlavu. Ampulku mu potom podle návodu po malých dávkách budete aplikovat do nosu.

Po aplikaci je dobré 10 minut miminko držet ve svislé poloze a potom nosík odsát pomocí odsávačky.

Při velké rýmě mějte miminko často na bříšku

Jak již bylo zmíněno, tak rýma u kojenců může být velkým trápením. Můžete vyzkoušet i metodu ležení na bříšku, kdy bude miminku sopel z nosíku lépe odtékat.

Při ležení na bříšku se snažte miminko zabavit pomocí nějaké hračky, aby se nesoustředilo na potahování soplíku zpět do nosní dutiny. Díky tomu bude mít sopel možnost samovolného odtékání ven.

Stejnou metodu můžete použít i po výplachu nosíku mořskou vodou. Během léčení by mělo být miminko převážně doma v teplém prostředí.

Zdroj informací: Benu, Napady-navody.cz

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz