Pivní jeskyně. Vyrobte si ideální zahradní chlazení vašeho piva

vychlazene pivo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pro každého chlapa může být právě pivní jeskyně ideálním řešením chlazení piva na zahradě, pokud tedy zrovna nevlastníte sklep. Pivní jeskyně se dá koupit již hotová okolo dvou tisíc korun, nebo si ji můžete za pár korun vyrobit doma. Pojďme se podívat, jak vyrobit pivní jeskyni.

Co to vlastně je pivní jeskyně?

Pivní jeskyně je způsob chlazení piva díky teplotě půdy. Jde o to zabudovat do půdy trubku, která bude minimálně 150 cm v zemi. Do trubky musíte vyrobit správný výtah, který bude držet lahvové pivo a vleze se do trubky.

pivni jeskyne
pivni jeskyne

Na vyrobený držák potom umístíte lahvové pivo a zasunete ho do trubky v zemi, kterou musíte také dostatečně uzavřít ideálně izolovaným víčkem. Lahvové pivo si bude v zemi držet příjemnou chladnou teplotu a vy tak budete mít pivo pro sebe i kamarády připravené vždy chlazené.

Jak vyrobit pivní jeskyni?

Pivní jeskyně se může vyrobit pomocí kanalizačního potrubí o průměru 200 – 250 mm. Na toto potrubí seženete totiž i přesně pasující víčko, které potom jen správně odizolujete.

Do půdy můžete pomocí vrtáku nebo lopatičky vyhrabat dostatečně hlubokou kulatou díru, do které přesně bude pasovat zvolená trubka.

Udělejte díru o centimetr v průměru širší, aby se tam dala trubka pohodlně zasunout. Po zasunutí trubky prostor mezi ní a půdou vysypte pomocí jemného písku po vrstvách, které budete průběžně zalévat vodou. Díky vodě se písek splaví do každé mezery a trubka tak bude dobře držet.

Teď už zbývá jen vyrobit správný držák na lahve

Jestliže už máte pivní jeskyni zabudovanou v zemi, tak musíte vyrobit správný držák na lahve. Držák na lahve můžete vyrobit v několika variantách.

Může se jednat o patrový drátěný koš, který se vleze do zakopané trubky, nebo také o tyč, na které budou držáky na lahve. Jednoduše můžete zvolit tyč s držáky na lahve na kolo, do kterých se snadno vlezou pivní láhve.

Nezapomínejte na správnou izolaci víčka u pivní jeskyně, aby vám zbytečně neunikala příjemná teplota. Na kanalizační potrubí koupíte originální víčko na každý průměr, které bude ze spodní strany stačit podlepit polystyrenem, který teplotu podrží.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz