Jak usušit kytici. Uchovejte si řezanou květinu navždy

kytice
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete usušit kytici, aby vám doma vydržela a dělala radost ještě dlouhá léta? Většinou se k tomuto kroku nejvíce uchylují nevěsty, které si chtějí usušit a uchovat svou svatební kytici. Někdy je však také škoda jen tak vyhodit velkou kytici růží, že ano?

Usušit kytici zvládne každý

Usušit kytku můžete snadno v jakémkoliv vnitřním prostoru. Některé jsou pro to však více a některé méně vhodné. Pokud chcete dobře a rychle usušit kytici, tak je nejlepší zvolit prostor, kde je sušší ovzduší.

To znamená, že pro sušení květin nejsou vhodné například sklepní prostory, kde je většinou daleko větší koncentrace vlhkosti. Proto si pro sušení květin vybírejte suché a teplé místo, kde se často mění vzduch.

Jak usušit kytici, aby co nejdéle vydržela?

Pro sušení květin je důležitá zejména poloha sušení a také čas, kdy dáte květinu sušit. Řezanou květinu většinou z vázy vyhazujete až v momentě, kdy začne opadávat a začne se všelijak kroutit. To je však už pro sušení pozdě.

Květinu k sušení dávejte maximálně do 5 dnů od jejího zakoupení. Květinu vytáhněte z vody a nechte oschnout. Pomocí provázku obvažte vytvořený stonek řezané květiny tak, aby se dala řezaná květina pověsit vzhůru nohama.

Takto květinu zavěste klidně na lustr nebo jiné místo, kde nechodí moc lidí, aby nedocházelo k mechanickému poškození květiny.

Teď už stačí jen zhruba měsíc počkat

Jakmile květinu zavěsíte, tak započne její vysychání. V průběhu vysychání květiny může sem tam něco odpadnout. Květina bude ztrácet postupně svou barvu a může také nepříjemně zapáchat, proto je potřeba prostor čas od času vyvětrat.

Usušit kytici trvá různě dlouho, a to hlavně podle jejího typu, ale i celkové velikosti květiny. Není kam spěchat, a proto nechte květinu schnout minimálně měsíc.

Kytici ale můžete nechat viset, tak jak je, klidně i rok. Po dokonalém vyschnutí ji můžete vrátit zpět do vázy a vystavit si ji tam, kde potřebujete.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz