Jak vyzdít hrubou stavbu? Ušetřete za profesionální pracovníky

hrubá stavba
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vyzdít hrubou stavbu můžete i svépomocí, pokud si vyberete systémové řešení některého z výrobců cihel. Díky tomu můžete ušetřit za profesionální pracovníky. Vyzdít hrubou stavbu domu je možné i bez systémového řešení, jen je u toho potřeba mít více zkušeností, a tak je lepší to v takovém případě nechat už na profesionálech.

Základem jsou kvalitní základy domu

Na hrubou stavbu domu budete potřebovat mít dokonale připravenou základovou desku, která bude zhotovena přesně dle projektu, bude rovná a bude mít usazeny všechny odpovídající prostupy, které budou potřeba ke kanalizaci, vodě, elektřině, plynu a tak dále.

Před započetím zdění hrubé stavby musíte kontaktovat geodeta, který vám přímo na desku označí rohy zdí tak, aby se dala stavba postavit přesně dle projektu a jeho rozměrů. Na tomto kroku není dobré šetřit, protože takové ušetřené 2 tisíce korun mohou ve finále přijít hodně draho.

Jak začít zdít dům?

Hrubou stavbu domu můžete zdít klidně ve dvou až třech lidech. Jako první je potřeba udělat základovou řadu cihel, kterou budete dávat na vyrovnávací maltu. Tady není špatné zauvažovat o založení od zedníka, který s tím má zkušenosti, a potom pokračovat svépomocí.

Pokud chcete zvládnout i tento krok svépomocí, tak si v půjčovně nářadí zajistěte zakládací sadu, pomocí které vyrovnávací maltu srovnáte.

Při první řadě cihel, tedy při založení stavby, jde o vše. Pokud nebude založena rovně, tak vznikne problém na celé stavbě, který se potáhne celou dobu, protože tomu budete muset vše přizpůsobovat.

Na co pamatovat při zdění hrubé stavby?

Při zdění hrubé stavby domu je potřeba pořád dokola měřit a používat vodní váhu. Opravdu je potřeba hlídat každý centimetr a hlavně také úhel příček a rohů obvodového zdiva.

Je dobré dodržovat pracovní postup, kdy budete za den zdít maximálně pět řad cihel na sebe a potom necháte lepidlo pořádně zatvrdnout.

Pozor si dávejte také na správné zaměření oken a vstupních dveří. Před uložením stropu nebo přímo při něm je potřeba v každém patře domu vybudovat železobetonový věnec, který každé patro pořádně zpevní.

Zdroj informací: Wienerberger_1 a Wienerberger_1

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz