Základová deska domu. Zvládněte ji levně i bez firmy

zakladova deska
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Každá základová deska domu musí být udělaná kvalitně. Pokud by se někdy v budoucnu základová deska pohnula, tak by to mělo pro dům špatné dopady v podobě velkých prasklin ve zdech a narušení statiky celého domu. Je to místo, které se už těžko opravuje, a proto je potřeba dodržovat přesný postup a pokyny statického posudku. Jak postupovat při její realizaci bez firmy?

Jak udělat základovou desku

Jako první musí být základová deska domu vyměřena. Podle plánků a za pomocí geodeta si necháte vytyčit všechny rohy a každý základový pas. V projektu si zjistíte, jak hluboko má základový pas být vykopán.

Tady už si musíte dávat pozor a hlídat si bagristu tak, aby základ zbytečně nepřekopával. Zbytečně se to potom prodražuje na větším množství betonu.

Do základových pasů se v 70 % případů dává i armatura, kterou je dobré si nachystat dopředu. Vytvoříte si přesně dle vašeho projektu tzv. armovací koše, které musí mít přesný rozměr.

V projektu také najdete přesnou pozici uložení do vykopaného základového pasu. Obecně musí být armovací koš zalitý z každé strany minimálně 5 centimetrů betonu pro jeho správné krytí a ochranu proti korozi.

Základová deska má jasně daný každý rozměr

Projektant vám v projektu vždy vykreslí přesný rozměr každého prvku základové desky. Tady je velmi důležité vše dodržet a mít vše opravdu rovné. Do základových pasů budou patřit i svislé pruty, které potom spojí ztracené bednění a základový pas.

Svislé pruty můžete zarážet po vybetonování, dokud ještě beton nezavadne. Po vytvrdnutí pasů můžete naskládat ztracené bednění. Vždy se podívejte do projektu, kolik řad nad sebou tvoří ztracené bednění u vašeho domu. Po vyskládání ztracené bednění zalijte betonem.

Jak postupovat dál?

Dostáváte se k velmi důležité části, a to je vyplnění prostoru mezi ztraceným bedněním. Ve většině případů se volí materiál kameniva frakce 0-32. Uděláte vždy vrstvu kameniva, jak máte popsáno v projektu, a budete hutnit vibrační deskou, která bude v projektu také definovaná.

Po vyplnění prostorů už zbývá jen pokládka kari sítí do poloh, které jsou taktéž popsány v projektu a zabednit základovou desku kolem dokola.

Při bednění je velmi důležité dodržovat rovinu, aby byla základová deska co nejvíce rovná. V průběhu vytváření základové desky musíte myslet také na prostupy kanalizace, vody a elektřiny.

Pokud chcete později ušetřit peníze za vytápění celého domu, nezapomeňte ani na kvalitní zateplení základové desky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz