Jak často převlékat povlečení? Mělo by to být častěji, než si asi myslíte

úklid v domácnosti
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Divili byste se, co všechno byste v povlečení našli. I když do postele uléháte umytí, zůstává po spaní na povlečení pot, odumřelé buňky pokožky a další špína. A jak často převlékat povlečení? Určitě častěji, než si průměrný člověk myslí.

Nikdy nejste v posteli sami

Věřili byste, že během noci vypotíte klidně i půl litru potu? Kdybyste dali povlečení pod mikroskop, budete se divit, kolik roztočů v něm najdete.

I proto je doporučováno ráno peřiny ihned nestlat, ale nechat vyvětrat, aby roztoči neměli žádnou šanci. Takže správné je ráno vstát, peřiny nechat být ladem a teprve až po příchodu z práce je ustlat.

Jak často převlékat povlečení?

Různé průzkumy ukázaly, že průměrný člověk, který dbá na úklid v domácnosti, mění povlečení jednou za měsíc. Když se ale podíváme, kolik kožních buněk a špíny se na něho během toho času nachytalo, budete se divit, proč nepřevlékáme povlečení častěji.

Ideální doba je měnit povlečení jednou týdně. V dnešní době, kdy mám k ruce jako pomocníka automatickou pračku, to už není taková práce, jako tomu bývalo v minulosti, kdy pračky nebývaly k dispozici a vše se muselo prát ručně.

Vhodné je zmínit i to, že správně by se povlečení mělo prát při 60 °C, aby se zničily všechny bakterie a viry, které v něm ulpěly.

Povlečení větrejte venku jen v zimě

Krásné a slunečné počasí láká k tomu, abychom povlečení dali vyvětrat ven. Přitom právě horko a vlhko přeje množení roztočů, takže mnohem vhodnější dobou pro větrání povlečení venku je mrazivý slunečný zimní den.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz