Jak pěstovat batáty doma. Vypěstujte si snadno vlastní úrodu

pestovani batatu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

I u nás je možné vypěstovat batáty. A jak pěstovat batáty v Česku? Můžete k tomu zvolit několik způsobů napěstování rostlinek, nebo si rovnou koupit už předpěstované sazenice batátů. Batáty jsou vlastně velice podobné klasické bramboře, akorát s tím rozdílem, že jsou chuťově hodně sladké. Někomu jejich nasládlá chuť nechutná a preferují klasické brambory, jiní je milují.

Jak pěstovat batáty v ČR?

Aby šlo pěstovat batáty doma, tak si musíte prvně připravit vhodnou sadbu nebo zajet do zahradnictví, kde většinou na jaře prodávají již napěstované řízky rostlinek.

Příprava vlastních sazenic

1. Batátu položte na slunné místo a poskytujte jí dostatek vláhy. Postačí ji každý den postříkat vodou z rozprašovače. Batáta stejně jako klasická brambora by měla začít klíčit.

2. Jakmile bude výhonek z batáty dostatečně naklíčený, tak ho uříznete a dáte zakořenit do vody.

3. Až bude mít dostatečný kořenový bal, tak můžete připravenou rostlinku vysadit ven. Dejte si však pozor, aby nebyla rostlinka venku vystavena ranním mrazíkům.

Jaké si práci ulehčit?

Pokud se nechcete každý den při pěstování sazenic starat o zalévání batáty, tak můžete batátu jednoduše položit do sklenice s vodou tak, aby její spodní část byla ponořena ve vodě. Batáta si tak sama dokáže brát tolik vody, kolik bude potřebovat.

Pěstovat batáty můžete i v akváriu nebo větší nádobě ve více kusech. Stačí na spodní stranu nádoby nalít vodu a do batátů napíchat špejle jako takové nohy tak, aby zase každá z nich byla spodní stranou ve vodě.

Výsledkem budou vždy napěstované řízky, které potom před venkovní výsadbou musíte nechat zakořenit ve sklenici s vodou.

Výsadba batátů

Na konci května můžete mladé rostlinky, které máte již připravené s kořeny, vysadit na venkovní záhon nebo do velkého květináče na balkon. Batáty se pěstují na plném slunci, takže jim rozhodně nevybírejte žádné stinné místo.

Stejně jako klasické brambory se půda kolem batátů musí nakopčit. Zalévat je moc nemusíte, postačí opravdu jen sem tam, aby nebyla půda kolem nich úplně vyschlá.

Batáty v kuchyni

Použití je podobné jako u klasických brambor. Hodí se zejména na kaše a pyré.

Batáty jsou vhodné také k přípravě batátové polévky, jako první příkrmy pro miminko nebo třeba na sladké hranolky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz