Jak vyrobit destilovanou vodu. Zvládnete to jednoduše i doma

destilovana voda
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Destilovanou vodu zná ze svého života asi každý motorista, který kdy ředil vodu do ostřikovačů nebo potřeboval nějak rychle nalít vodu do chladiče. Destilovaná voda má však mnohem více využití než jen u auta.

Destilovaná voda nejen do chladiče auta

Destilovaná voda se nepoužívá jen do chladiče auta nebo při rozmíchávání směsi do ostřikovačů. V tomto případě si můžete většinou ušetřit práci a koupit si destilovanou vodu na benzínce, kde ji koupíte za pár korun v kanystru.

Destilovanou vodu můžete použít například i do zvlhčovače vzduchu, kde zrovna nepotřebujete mít usazeniny z vodního kamene. Destilovanou vodu není dobré konzumovat, protože dokáže narušit metabolismus lidského těla.

Jak vyrobit destilovanou vodu

Destilovanou vodu si můžete doma vyrobit velmi jednoduše. Zjednodušeně řečeno jde o to vodu uvést do stavu páry, kterou ochladíte a znovu zkapalníte. Díky tomu se z vody dostanou minerály a vodní kámen.

A jak doma vyrobit destilovanou vodu? Postačí vám k tomu pouze větší a menší nádoba, rošt, poklička a led.

1. Do větší nádoby položíte rošt, na který položíte menší hrnec. Do většího hrnce nalijte vodu tak, aby byla maximálně do výšky roštu.

2. Pokličkou zavřete hrnec vzhůru nohama a na pokličku položíte led. Pak už jen začnete větší nádobu zahřívat, až přivedete vodu k varu.

3. Díky varu vody se bude tvořit pára, která bude kondenzovat na pokličce a díky ledu se bude rychle chladit. Voda pak začne pomalu odkapávat do menší nádoby.

Dejte si však pozor, aby vám nevyvřela všechna voda a větší nádoba se vám nezačala připalovat.

Do čeho se ještě takto upravená voda hodí?

Destilovaná voda se také výborně hodí například do zvlhčovačů vzduchu, klimatizačních čističek vzduchu, autoakumulátorů a dalších zařízení, kde chcete mít opravdu čistou vodu.

Díky destilaci vody vám také voda vydrží daleko déle a nebude se kazit. Proto se výborně hodí do technických přístrojů, kde má voda dlouho stát a nebude tak často využívána.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz