Jak přidělat umyvadlo do zdi. Ušetřete za drahého instalatéra

umyvadlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si usadit umyvadlo svépomocí? Můžete takto ušetřit dost peněz za instalatéra. Přidělat umyvadlo do zdi není složité, jen je nutné dodržet základní pracovní postup a musíte mít také vše dobře připraveno. Pojďme se tedy podívat, na co při osazení umyvadla nezapomenout.

Před nákupem umyvadla

Myslete především na velikost umyvadla a kupujte ho podle toho, na co přesně ho budete chtít využívat. Nemá smysl mít obrovské umyvadlo, které zabere zbytečně moc prostoru, pokud pro něj nemáte speciální využití.

Rozmyslete si také pořádně tvar umyvadla. U moderních umyvadel s rovným dnem se mohou například více zasekávat nečistoty.

Jak přidělat umyvadlo do zdi?

Musíte se řídit tím, jestli už máte osazený odpad, na který budete umyvadlo napojovat. Vždy se dá vše zachránit pomocí tvarovek, ale je lepší usazovat umyvadlo co nejvíce k odpadu.

Pokud tedy máte nachystaný odpad a vodu, tak budete muset vyměřit nosníky, které budou umyvadlo držet. Dle systému umyvadla, které si koupíte, se podívejte, jak se musí zavěsit a budete k tomu muset do zdi navrtat příslušné kotevní systémy.

Umyvadlo je primárně potřeba usadit do roviny. To znamená, že jakmile pověsíte umyvadlo na zeď, tak si pomocí vodní váhy na rovné straně umyvadla překontrolujete, jestli je umyvadlo zavěšené rovně. Teď už bude zbývat napojit odpad, přimontovat baterii a napojit vodu.

Odpad se do umyvadla musí napojit pomocí sifonu. Ten zajistí, že se nebude rozšiřovat zápach kanalizace do místnosti. Sifon je většinou hodně poddajný, jen je potřeba počítat, že pod umyvadlem nějaké to místo zabere.

Jak připojit vodu?

Vodu na umyvadlo budete napojovat přímo do baterie. Ve většině případů budete napojovat jak teplou, tak i studenou vodu. Tady je potřeba koupit opravdu kvalitní pancéřové hadice, které vydrží větší tlak vody. Musíte myslet na to, že voda do umyvadla je stále pod tlakem.

V případě použití nekvalitních hadic k připojení by mohlo hrozit vytopení koupelny. Při připojovaní pancéřové hadice si vždy překontrolujte, že hadice má v sobě těsnící gumu, a to jak na straně baterie, tak i na straně kohoutku, na který budete hadici napojovat u zdi.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz