Jak dokonale vyčistit krbové sklo. Vyzkoušejte jednoduchý a levný trik

špinavé krbové sklo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Špinavé krbové sklo dokáže hodně potrápit, hlavně když čekáte návštěvu a chcete, aby bylo na hořící oheň krásně vidět. Za špinavé krbové sklo většinou může špatný způsob topení nebo špatné palivo k topení. Pokud chcete mít sklo krásně čisté, tak musíte topit kvalitním palivem a krbové vložce dodávat správný přísun vzduchu k hoření.

Pojďme se podívat na to, co dělat, když už je pozdě a krbové sklo máte špinavé.

Jak vyčistit krbové sklo?

Na špinavé krbové sklo budete potřebovat více než jen hadr a vodu. V první řadě musíte nechat krbovou vložku vychladnout na pokojovou teplotu. Nikdy se nesnažte čistit horké krbové sklo, protože by mohlo dojít k jeho prasknutí nebo k vašemu popálení.

Po vychladnutí krbové vložky odstraňte popel z krbové vložky i jejího popelníku. Pokud máte vyklápěcí sklo, tak bude lepší si pod něj nachystat třeba staré noviny, ať nemáte celou podlahu špinavou od sazí.

Jednoduchý trik s popelem

Odebraný popel můžete jednoduše využít k naleštění krbového skla. Postačí k tomu dostatečně savé ubrousky nebo staré noviny, které si jen lehce navlhčíte, aby se na ně dal nachytat jemný popel.

Novinami nebo ubrouskem, na kterých máte nachytaný jemný popel, budete kroužit z vnitřní strany skla krbové vložky, dokud se vám nebude sklo zdát téměř čisté.

Potom si vezmete už jen suché noviny nebo ubrousek a sklo doleštíte. Stejně tak můžete použít některý ze saponátů, které prodávají ve specializovaných prodejnách krbů.

Jak zabránit častému špinění skla krbu?

Pokud si své sklo na krbu naleštíte a chcete, aby tak dlouho vydrželo, tak musíte k topení používat dostatečně suché dřevo nebo brikety. Pokud budete topit vlhkým dřevem, tak se sklo krbové vložky okamžitě znečistí.

Stejně tak musíte myslet na správný přísun vzduchu do krbové vložky, který pomáhá hoření krbu. Pokud budujete novou krbovou vložku, tak se vyplatí si do domu zabudovat možnost externího přívodu vzduchu ke krbové vložce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz