Cviky na křivou páteř vám pomohou od nepříjemných bolestí

cviky na křivou páteř
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Mezi nejčastější onemocnění páteře patří skolióza, která trápí řadu lidí. Cviky na křivou páteř ale dokážou problémy zmírnit. Bolesti zad nejsou právě příjemné a dovedou člověka vyřadit na delší čas i z pracovního procesu. Jak byste měli cvičit, abyste těmto problémům předešli?

Skolióza dokáže hodně potrápit

Skolióza páteře se obvykle začíná projevovat už mezi desátým až dvanáctým rokem života. Může se jednat o vrozenou vadu, častěji ji však pacienti získají během svého života. Prvním příznakem tohoto onemocnění páteře je bolest, kdy zakřivením páteře jsou nepřirozeně namáhány svaly okolo ní. Bolest se může promítnout do bederní páteře, hlavy, kolen i dalších kloubů dolních končetin.

Cviky na křivou páteř mohou pomoci od nepříjemných bolestí

Je však třeba konzultace s rehabilitačním specialistou, který doporučí nejvhodnější cvičení. Existuje však i několik jednoduchých cviků, které můžete provádět doma. Pamatujte si, že důležitá je pravidelnost v cvičení.

Cvik číslo 1

Na cvičební podložce v lehu na zádech ohnete pravou nohu v koleni a položíte na podložku. Levou nohu natáhnete směrem vzhůru, oběma rukama se chytnete nohy v místě kolene a budete ji přitahovat směrem k břichu. V poloze byste měli vydržet alespoň 30 sekund a pak nohy vyměnit.

Cvik číslo 2

V lehu na zádech na podložce pokrčíte obě nohy v kolenou. Pak se chytnete za jednu nohu v místě kolene a přitahujete ji na hruď. V poloze vydrže alespoň 20 sekund a pak nohy vyměňte.

Cvik číslo 3

Ležíte na zádech na podložce a levou nohu ohnete v koleni. Pak pravou nohu položíte kotníkem na levé koleno, přičemž lýtka obou nohou by měla být v pravém úhlu. Rukama obejmete nohy za dolní část stehen a přitahujete je směrem k hlavě. V pozici bystě měli setrvat 30 sekund a pak cvik opakovat na opačnou stranu.

Cvik číslo 4

Ke cvičení budete používat i stůl, ke kterému se postavíte na vzdálenost délky rukou. Své tělo ohnete v pase směrem dopředu, kolena jsou mírně pokrčená. Přitom se chytnete okraje stolu oběma rukama. Ruce jsou narovnané a hlava je na úrovni ramen. Takto vydržíte asi 10 sekund.

Pohyb je pro zdraví člověka nezbytný. Cviky na křivou páteř dokážou zmírnit problémy s bolestí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz