Jak zachránit orchidej. Nic speciálního k tomu nepotřebujete

orchidej
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Pokud vaše orchidej vypadá jako by byla z gumy, je to známka toho, že má problémy. Může i nemusí to být proto, že se jí nedostalo tolik péče, kterou kdy potřebovala. Nestačí však v takové situaci jen přispěchat na pomoc se džbánkem odstáté dešťové vody, kterou orchideje jinak zbožňují. U orchidejí si dejte pozor naopak na přemokření vedoucí k zahnívání.

Připravte orchidej k záchraně

Neprospívající orchidej zprvu očistěte, zbavte jí případných uvadlých listů i hnijících částí. Pokud je třeba, rostlinu ořežte dobře vydezinfikovaným nožem nebo nůžkami.

Řez, který je u rostliny hlubší, pak ošetřete případně mletou skořicí. Ta totiž působí nejen jako dezinfekce, ale zároveň stimuluje růst kořenového systému. Orchidej nechte dva dny oschnout a ponechte ji na suchém místě.

Zbývající zdravou část rostliny vyjměte ze zeminy v nepoškozeném stavu. Řádně rostlinu očistěte a kořínky, které z jádra rostlinky visí jemně opláchněte pod mírným proudem vlažné vody. Jestliže je kořínek zdravý, je možné, že rostlina opět zakoření.

Pokud jí vytvoříte vhodné podmínky k přežití, můžete počítat do budoucna i s rozpukem krásných květů. Před tím vás však čeká ještě poměrně dlouhá cesta.

Nové kořínky a nový život rostliny

Během dvoudenní fáze osychání připravte orchideji vhodné podmínky pro zakořenění. Na pomoc si k tomu vezměte třeba i kousek mechu nebo jiného savého materiálu, který do sebe dobře natáhne vodu.

Mech, lišejníky, nebo třeba houbičky na nádobí rozložte na dno seříznuté PET lahve tak, aby byly dostatečně vlhké. Orchidej na vlhké místo jen volně položte.

Květince vytvořte podobné podmínky jako by byla ve skleníku. PET lahev i s rostlinou proto vložte do igelitového sáčku, čímž vytvořte květině dostatečně vzdušné, přitom však teplé prostředí.

Provizorní skleník vystavte tam, kde je nejvíce světla. Pokud rostlina spustí kořínky a nebude přeschlá, byli jste úspěšní. Rostlinu pak lze zasadit do květináče běžným způsobem.

Zalévat je jí ale třeba tentokrát jen střídmě. Přemokření, které by způsobilo další zbytečné zahnívání kořenů, povede ke stejnému výsledku jako napoprvé.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz