Jak odstranit tapety ze zdi? Odstraňte je snadno pomocí návodu

tapety na zdi
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Tapety zlepšují vzhled interiéru, dokážou mu vtisknout punc zajímavosti a domov zútulnit. Jak ale odstranit tapety ze zdi, když už mají nejlepší léta za sebou? V takovém případě se vám může hodit tento návod, díky kterému si snadno poradíte.

Jak odstranit tapety ze zdi

Pokud potřebujete odstranit tapety ze stěn, je důležité si v prvním kroku zjistit materiál tapet, ze kterého jsou tapety určené k odstranění vyrobené.

Při odstraňování tapet je totiž z hlediska náročnosti velký rozdíl mezi tím, jestli se jedná o tapety papírové, vinylové nebo vliesové. Každá si žádá jiný postup, který si dále rozebereme.

Jako další krok si připravte k ruce špachtli, rukavice, plastový kbelík na vodu, hadr, případně také větší pytel na použité tapety.

Odstranění papírových tapet

Nejnáročnější je odstraňování papírových tapet. Lze to udělat pouze za vlhka. Zde doporučujeme přikrýt nábytek v blízkosti tapet, abyste ho chránili před kapičkami vody.

Pak si do kbelíku dáte horkou vodu, do ní speciální prostředek na odstraňování tapet (například Metylan). Malířskou štětkou následně navlhčíte tapety na zdi rozpuštěným odstraňovačem.

Odstraňovač tapet necháte posléze asi čtvrt hodiny působit.

Teprve potom se můžete pustit do strhávání tapet ze zdi. Někdy to nelze zcela dobře a nutné použít škrabku na tapety, kterou lze koupit v prodejnách barev a laků.

Odstranění vliesových tapet

Máte-li doma na zdi vliesové tapety, můžete si začít zpívat. Na otázku, jak odstranit tapety, je totiž v tomto případě jednoduchá odpověď. Snadno.

Stačí odchlípnout rožek tapet u stropu a pomalým tahem směrem dolů ji strhnout ze stěny.

Odstranění omyvatelných tapet z vinylu

Aby se vám podařilo vinylové tapety ze zdi odstranit, měli byste mít k dispozici škrabku na tapety nebo špachtli a drátěný kartáč, případně speciální váleček s hřeby.

Narušíte jimi povrch voděodolných vinylových tapet. Pak můžete použít odstraňovač tapet Metylan, kterým vinylové tapety namočíte, a uvolníte je tím od lepidla.

Necháte působit asi 15 minut a pak se tapety můžete pokusit ze zdi strhnout. Lze si pomáhat kovovou škrabkou nebo špachtlí a jimi tapetu po kouskách oddělovat od zdi.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz