Jak se zbavit holubů na balkoně. Zbavte se jich navždy

holuby na balkone
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Asi nikdo z nás není nadšený, když si usednou holubi na parapet zrovna našeho domu. Často můžeme také potkat holuby na balkoně, kde se rádi uvelebí v truhlíku s našimi květinami. Znečišťují přitom bohužel prostor všude kolem sebe, a tím i v prostředí, ve kterém žijeme. Holubi se poté často vrací na stejné místo. Pojďme se tedy podívat na to, jak se zbavit holubů navždy.

Proč jsou holubi problém?

Náš domov je často pokryt ptačím trusem, který se vyskytuje nejen na okenních parapetech. Mnohdy je zasaženo ptačím trusem i zdivo domu, které se ve výškách hůře udržuje.

Tito nezvaní hosté přilétají většinou v houfných počtech, zbavit se jich není až tak jednoduché a po čase může dojít i k poškození fasády. Dalším problémem jsou potom bakterie a nemoci, které se mohou ze znečištěných míst šířit.

Pro holuby, kteří přilétají do prostředí vašeho bydlení je velkým lákadlem především dostatek potravy.  Dobře si spočítají, že u vás je snadný zdroj potravy, který odtud mohou snadno získat.

Někteří lidé dokonce tento zdroj obživy rozšiřují instalováním různých krmítek, které vábí v období zimy další ptactvo, holubi ale často nezůstanou stranou. Holubi jsou tedy z tohoto pohledu škůdci, kteří nejenže loudí potravu, ale navíc jsou i přenašeči různých virů a chorob.

Jak se zbavit holubů na balkoně

Především odstraňte zdroj potravy. Tím může být třeba váš kompost, který vábí ptactvo k hostině.

Často jsou to také otevřené nádoby na odpadky, kterými se holub rád probírá. Krmítka, které jsou na vašem balkoně určené jiným druhům ptákům proto raději odstraňte. Holubi musí pochopit, že nejste poskytovatelem jejich potravy.

Do jisté míry může pomoc taktika zastrašování pomocí reflexních prvků. Plastové modely dravých ptáků pomohou ale jen do chvíle, než si na ně holubi zvyknout a zjistí, že jsou jen pouhou atrapou na odstrašení.

Na balkoně pak zavěste na provázek i několik starých CD, které mají ptáky dobře vystrašit. Nedovolte ptákům nalétat na rámy vašich oken, na které nainstalujete pás s ostrými hroty. Rozhodně nečekejte až do doby, kdy budou chtít zahnízdit.

Sítě i elektrické šoky

Účinnější metodou bývá zasíťování vašeho balkonu. Ptáci se skrze síť nikam nedostanou a pravděpodobně jim nezbyde nic jiného, než opět odlétnout. Marná snaha o získání potravy je snad nadobro odradí.

Na rámy vašich oken můžete také instalovat tzv. šokové pásky. Pomocí nich můžete ptáky snadno vyhnat. Po příletu totiž dostanou bezpečný šok, který jim má napovědět, že tohle teritorium není pro ně. Možností je i instalace gelů odpuzující ptáky.

Metoda odchytu ptáků v pastech je poněkud brutální. Snížení počtu ptáků lze díky tomu dosáhnout, zároveň je ale nutné vědět, jaká má odchyt živých ptáků pravidla. Není např. možné nechat ptáky v živé pasti až do jejich skonání. Živé pasti se musí pravidelně

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz