Jak se zbavit statické elektřiny z oblečení? Vše potřebné máte doma

staticka elektrina obleceni
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Jak se zbavit statické elektřiny z oblečení, když nemáte čas shánět speciální prostředky? Vyzkoušejte jednoduché typy s pomocí běžných produktů, které máme všichni doma. Váš outfit již nebude mít chybu!

Proč je látka elektrifikovaná?

Nejčastěji začne látka elektrizovat kvůli extrémně suchému vzduchu. Problém se nejčastěji objevuje v zimě, když topení šlape na plné obrátky.

Nejvíce to postihuje syntetické látky, které špatně vstřebávají vodu. S hedvábným nebo bavlněným oblečením takové problémy téměř nikdy nejsou.

Statická elektřina může vznikat také při tření přírodní (bavlněné, lněné apod.) látky o látku syntetickou. Například bavlněné šaty se vám budou lepit na syntetické spodní prádlo a naopak.

Jak se zbavit statické elektřiny z oblečení

Existuje několik jednoduchých triků, jak se zbavit statické elektřiny z oblečení.

Zvlhčovač, praní a sušení

Můžete si například pořídit zvlhčovač vzduchu. Kvůli výkonným bateriím a klimatizaci bývá v místnosti sucho. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu a zapínejte ho každý den.

Při praní používejte sodu. Přisypte trochu sody do přihrádky na prášek, aby pak čisté oblečení méně elektrifikovalo. Nebo také přidávejte k praní aviváž, prodává se i speciální aviváž proti elektrifikaci oblečení.

Oblečení sušte na čerstvém vzduchu. I když používáte sušičku, nebo není venku ideální počasí, pokuste se oblečení alespoň za doschnutí pověsit venku.

Vlhčené ubrousky a lak na vlasy

Pokud vám oblečení začalo z ničeho nic elektrifikovat, přetřete látku vlhčeným ubrouskem. Snažte se látku nenamočit příliš. Stačí ubrouskem po látce přejet, aby trochu zvlhla.

Lak na vlasy vám může také pomoci. Nastříkejte na lepivou stranu sukně nebo jiného kousků z dálky 20 cm, aby na oblečení nevznikly skvrny. Nestříkejte však sukni a silonky najednou, jinak by se k sobě začali lepit ještě silněji.

Sprej

Naplňte sprej na zvlhčování vzduchu a prádla vodou a přidejte kapku aviváže. Tím získáte domácí antistatický prostředek. Před odchodem nastříkejte vnitřní nebo k sobě přiléhající části látky.

Efekt trvá pouze pár hodin, a poté je třeba ho obnovit.

Masti a krémy

Mast působí proti statické elektřině okamžitě. Natřete kůži v místě, kde se dotýká látky. Je tu ale velké minus – krém zanechává stopy na oblečení. Používejte pouze v kombinaci se světlým oblečením.

Před elektrizujícím oblečením vás zachrání zvlhčující krém. Natřete kůži v místě kontaktu s látkou. Noste tubu s sebou, abyste si mohli pomoct kdykoliv během dne.

Spínací špendlík

Existuje ještě jeden jednoduchý způsob – připevněte na lepivou stranu oděvu spínací špendlík tak, aby se vám během dne neotevřel. Hlavně na něj nezapomeňte, až se budete svlékat.

Tento způsob také skvěle funguje, pokud se chcete zbavit statické elektřiny z péřové bundy. Připevněte spínací špendlík na zip, aby se vám bunda nezačala párat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz