Pro milovníky čajů patří zelený čaj mezi ty neoblíbenější, protože prošel minimální oxidací při svém zpracování. Zelený čaj si můžete připravit pomocí metody zalévání horkou vodou, která by měla projít varem, a poté se ochladit na 60 – 80 °C. Pokud bude teplota vyšší než 80 °C, může být potom čaj zbytečně hořký. Naopak pokud čaj zalijete příliš chladnou vodou, může mít mdlou až vodovou chuť.
Pozitivní účinky zeleného čaje
Zelený čaj už dlouhou dobu patří k pomocníkům při hubnutí. Několik průzkumů prokázalo, že tento čaj má velice pozitivní účinek při spalování tuků bez fyzické aktivity. Pokud však budete i s pitím tohoto čaje cvičit, tak tím jeho účinek znásobíte.
Velice pozitivně čaj také působí na aerobní kapacitu, která se nejvíce zvyšuje u lidí, kteří jsou méně aktivní nebo mají například sedavé zaměstnání a všeobecně méně pohybu.
Zelený čaj a imunita
Zelený čaj podporuje i zdravé budování imunitního systému těla při pravidelném užívání. Čaj ničí bakterie a potlačuje viry, a to hlavně u chřipkového onemocnění. Pravidelná konzumace čaje brání onemocnění a vzniku infekcí.
Lidé, kteří mají časté zubní kazy a povlaky v ústech nebo jim často zapáchá z úst, mohou mít problém se streptokokem. Na toho je konzumace zeleného čaje také výborná.
Antioxidanty, které zelený čaj obsahuje, působí rovněž pozitivně i proti vzniku některých forem rakoviny v těle.
Čajem proti cukrovce nebo onemocnění srdce
Pravidelná konzumace zeleného čaje může fungovat i proti cukrovce nebo nemocím srdce. Některé studie dokazují pozitivní účinky zeleného čaje proti tomuto typu onemocnění, se kterým má problém velké procento populace.
V různých studiích dále najdeme, že pravidelná konzumace zeleného čaje pomáhá k dožití se vyššího věku, a to právě díky tomu, že tento druh čaje působí proti nemocem, které jsou popsány výše.
Zelený čaj patří mezi druhy čaje, které pomáhají k lepší paměti a učení se. Proto se stává vyhledávanou surovinou také mezi studenty nebo učiteli.