Jak vyrobit psí boudu: Snadné a rychlé bydlení pro vašeho pejska

psí boudu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Psí boudu si můžete vytvořit svépomocí již během pár hodin. Určitě budete mít mnohem větší radost z vlastnoručně vytvořené psí boudy než z té kupované. Vyrobit si vlastní boudu pro pejska přináší velkou výhodu v tom, že si ji můžete vytvořit na míru podle sebe a do prostoru, který máte k dispozici. Nemusíte se tak omezovat pouze na prodávané rozměry a tvary.

Konstrukce psí boudy

Základní konstrukce psí boudy by měla být z tvrdého dřeva, které je mnohem odolnější než měkké dřevo. Pro umístění do venkovního prostoru se tak více hodí právě tvrdé dřevo. K opláštění můžete použít dřevotřísku, kterou potom zaklopíte pomocí palubek nebo fasádní omítky.

Na začátku si změřte prostor, do kterého chcete psí boudu umístit, a načrtněte si alespoň přibližný plánek, podle kterého budete boudu konstruovat.

Následně udělejte základní rošt, který bude tvořit podlahu boudy. Pomocí hranolů, ze kterých uděláte základnu boudy, vytvořte požadovaný tvar. Nezapomeňte základnu pomocí hranolů vyztužit i uprostřed.

Na patky nebo položit na dlaždice

Nikdy psí boudu ze dřeva nepokládejte přímo na zem. Vždy ji uložte minimálně do výšky 5 cm na dlaždice nebo staré cihly tak, aby pod ní mohl proudit vzduch a dřevo mělo šanci vyschnout. Místo dlaždic můžete použít i patky.

Pokud máte hotovou základnu na patkách nebo dlaždicích, můžete se pustit do obvodových stěn, které zhotovíte stejně jako základnu pomocí hranolů.

Střechu psí boudy nikdy nedělejte rovnou. Vždy dodržujte alespoň minimální spád střechy, aby mohla odtékat voda nebo tající sníh. Jako krytinu můžete použít tašky nebo plech.

Nezapomínejte na kvalitní zateplení

Stejně jako lidské obydlí, tak i bouda pro pejska by se měla pořádně zateplit. Nejlepší je na zateplení používat polystyren nebo skelnou vatu.

Při stavbě základny, stěn nebo stropu používejte metodu sendviče. Mezi hranoly, které tvoří pevnou konstrukci, nacpete skelnou vatu nebo polystyren a přiklopíte je z obou stran pomocí dřevotřísky nebo palubek či jiných pevných desek.

Správné ošetření dřeva

Nezapomínejte ani na správné ošetření dřeva, které je venku i vevnitř. Můžete použít barvu na dřevo nebo jinou venkovní ochranu dřeva.

Pokud jako záklop použijete dřevotřískovou desku nebo sololit, tak je nejlepší použít lepidlo s perlinkou. Perlinku do dřevotřísky nastřelte pomocí spon ze sponkovačky a natáhněte lepidlem, které se používá na fasády. Potom si můžete vybrat libovolnou barvu, kterou lepidlo přetřete.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz