Výroba domácího kečupu. Jak ho vyrobit ve zdravější variantě

domaci kecup
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Domácí kečup si můžete vyrobit sami ve zdravější variantě, než jaký kupujete v obchodě. Při výrobě domácího kečupu máte jistotu, že víte, co do něj dáváte. Díky tomu se při jeho konzumaci snadno vyhnete různým konzervačním a přídatným látkám, které se často u kečupů z obchodu objevují.

Kečup následně stačí zavařit a budete mít jistotu, že vám doma dlouho vydrží. Lepší je doma kečup zavařovat do menších sklenic, aby nebyl zbytečně dlouho otevřený. Výroba i zavaření jsou lehké a zvládne je i začátečník.

Co je na domácí kečup potřeba?

Na domácí kečup budete potřebovat:

  • dobře vyzrálá rajčata
  • 2 ks cibule
  • 75 ml octu
  • 2 stroužky česneku
  • 1 ks chilli papričky
  • 75 g cukru
  • 4 ks hřebíčku
  • 2 ks bobkového listu
  • skořici

Cibuli si nakrájíte na co možná nejmenší kousky, aby je neměl domácí kečup v sobě moc velké. Cibule se s kečupem rozvaří a rozmixuje, takže potom nemusíte mít strach z velkých kousků cibule v kečupu, ale i přesto je lepší cibuli rovnou pokrájet na malinké kousíčky.

Stejně tak si připravíte stroužky česneku, které můžete rovnou i prolisovat.

Výroba domácího kečupu

Do vroucí vody ponoříte rajčata na zhruba 2 – 3 minuty. Potom je vytáhnete a oloupete ze slupky, která by v kečupu nebyla dobrá. Potom nakrájíte rajčata na kousky a přebytečnou šťávu odlejete pryč.

Rajčata na domácí kečup rozmixujete a přidáte do hrnce, kde rovnou vše promícháte s cibulí a česnekem. Zase promícháte a přidáte nakrájenou chilli papričku, cukr, ocet a koření.

Jak dlouho se kečup vaří?

Kečup následně budete vařit cca 45 minut a potom odstraníte všechno koření. V této fázi je nejlepší celou směs ještě jednou projet pomocí tyčového mixéru, aby se chilli paprička pořádně rozmělnila. Kečup potom budete přelévat do předem vyhřátých sklenic.

Sklenice budete zavařovat v zavařovacím hrnci, kde do 2/3 výšky sklenic nalijete vodu. Kečup by se měl zavařovat po dobu minimálně 15 minut při teplotě 95 °C.

Po zavaření sklenice opatrně vyjmete z vody a necháte je vychladnout víčkem dolů. Jakmile budou sklenice vychladnuté, tak teprve potom je můžete otočit a sledovat, zda některá sklenice nenasála vzduch. Pokud by se tak stalo, tak tento kečup okamžitě spotřebujte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz